«Մարտի 1»-ի քրեական գործով կառավարությունը ՄԻԵԴ-ում գիտակցված գնում է պարտության 02/09/2019   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանի կարծիքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը հրահանգում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչին՝ ՄԻԵԴ-ում պարտվել «Մարտի 1»-ի քրեական գործերով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հարցեր է ուղղել Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը տարիներ առաջ Եվրոպական դատարան ներկայացրած Փաշինյանի իսկ դիմումների առնչությամբ։ Դիմումները վերաբերում են 2008 թվականի մարտյան դեպքերից հետո Փաշինյանի ազատազրկմանը և ստրասբուրգյան դատարան ներկայացվել են 2010 և 2011 թվականներին:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանի գնահատմամբ՝ ներկայիս իշխանությունները փորձում են ՄԻԵԴ վճիռներն օգտագործել քաղաքական նպատակներով։
Փաշինյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր գրառման մեջ տեղեկացրել է, որ վարչապետ ընտրվելուց հետո Փաշինյանը խնդրել է ՄԻԵԴ-ին փոխանցել, որ ինքը հրաժարվում է իրեն պատճառված բարոյական և նյութական վնասի փոխհատուցումից:
«Քանի որ իր գործն ուղղակիորեն վերաբերում է 2008թ․-ի մարտիմեկյան իրադարձությունների ամբողջական համատեքստին, որի վերաբերյալ ճշմարտության բացահայտումը և արդարադատության իրականացումը վճռական նշանակություն ունեն Հայաստանի դեմոկրատական ապագայի և մարդու իրավունքների և ազատությունների կայուն մշակույթի ձևավորման համար, Փաշինյանը շարունակելու է պնդել իր պահանջներն այնքանով, որքանով որ դրանք ծառայելու են հիշյալ նպատակներին», - գրել է Վահե Գրիգորյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի կառավարությունը ՄԻԵԴ-ում շատ վտանգավոր մոտեցում է սկսել ցուցաբերել ՄԻեԴ-ում գտնվող գործերի նկատմամբ։ Այդ գործերը եւ կայացվող դատական ակտերը փորձ է արվելու օգտագործել քաղաքական նպատակներով, ինչի նախանշանները կան։
Մասնավորապես՝ փաստաբանը հիշեցրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 2018 թվականի սեպտեմբերին Փարիզում հայտարարել է , որ ո «Սկզբում գաղափար կար, որ մեր երկրի հեղինակություից ելնելով ՄԻԵԴ-ում գտնվող գործերով բան անեն..., բայց հիմա այդ ճանապարպով չենք գնելու, թող գնան Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի իշխանության բոլոր գործերը պարտվեն ՍԻԵԴ-ում եւ այդ գործերթ հետ գան, որ այդ ժամանակ պատասխան տան, այդ ոնց է եղել որ տասնյակ գործերով ապօրինի վճիռներ են կայացվել»։
«Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝ մենք ուզում ենք Եվրոպական դատարանում գործերը տարվենք, որ երբ այդ գործերով վճիռներ գան, կարողանանք ասել՝ Սերժ Սարգսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ մարդկանց իրավունքները խախտվել են։ Սա նշանակում է
Եվրոպական դատարանի վճիռները փորձել օգտագործել քաղաքական օպոնենտների դեմ պայքարի մեջ», - ասաց նա։ Ըստ նրա՝ սա իր մեջ նաեւ քողարկված հրահանգ է պարունակում՝ ուղղված ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչին։
Նա հիշեցրեց, որ ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ-ում ունի ներկայացուցիչ, ինչպես նաև Արդարադատության նախարարությունն ունի վարչություն, որոնք պարտավոր են ՄԻԵԴ-ում կառավարության անունից առարկել դիմումատուների գանգատների դեմ։
«Փաստորեն, վարչապետի կողմից հրահանգվում է այդ անձանց գնալ ու Եվրոպական դատարանում գործերը տարվել, որ հետո կարողանա ապացուցել, որ նախկին իշխանությունները եղել են օրինախախտ: Սա շատ վտանգավոր տենդենց է ու դա նկատվում է նաև Մարտի մեկի գործերով», - ընդգծեց Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանն ասաց, թե շուտով Եվրոպական դատարանում շատ գործեր են քննվելու Մարտի մեկով ու եթե ՀՀ կառավարությունը այնտեղ չներկայացնի բոլոր հնարավոր հակափաստարկները, ապա ՄԻԵԴ-ին այլ բան չի մնա, քան փաստել, որ մարդկանց իրավունքնեը Մարտի մեկին խախտվել են։
Հայկ Ալումյանը նշեց, որ արդեն փորձեր կան Մուշեղ Սաղաթելյանի գործն օգտագործել Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ։
20:34 15/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանին կալանքի տակ պահելու պատվեր կա ներկա գործադիր իշխանության կողմից. Հայկ Ալումյան
17:56 17/12/2018  |  ՄեկնաբանությունԼուկաշենկոն Ձեր հասցեին արեց արտահայտություններ, որոնք դուք էլ եք օգտագործում ժողովրդի զգալի մասի նկատմամբ. Հայկ Ալումյանը՝ Փաշինյանին
21:04 04/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը կանխատեսում է իրենց բողոքի վերաբերյալ դատական վճռի երեք տարբերակ
17:46 16/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՌոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները Վճռաբեկ դատարան կդիմեն. անձեռնմխելիության հիմքից բացի, կա առնվազն երկու հիմք
21:27 09/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Ալումյանը գտնում է, որ դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի ելույթի զգալի մասը կարելի է հրապարակել
22:51 05/08/2018  |  ՄեկնաբանությունՕրենսդրորեն կարգելվի՞ փաստաբաններին պաշտպանել մի շարք հանցագործությունների մեջ մեղադրվողներին
18:34 05/08/2018  |  ՄեկնաբանությունՌոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններին սպառնում են. իշխանական օղակները չեն շտապում արձագանքել
18:47 07/04/2018  |  Վարչական իրավունքՊետությունը շուրջ տասը տարի ՄԶԲ հիմնադրամից չի վերցնում մեկուկես մլրդ դրամ, ուրեմն թաքնված շահեր կան. Հայկ Ալումյան

Правительство Армении идет на осознанный проигрыш первомартовских дел в ЕСПЧ – адвокат Роберта Кочаряна 02/09/2019   14:29  |  Лента новостей
Член команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян считает, что премьер-министр Армении Никол Пашинян велел представителю РА в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ) проигрывать дела о событиях 1 марта 2008 года.
Ранее сообщалось, что ЕСПЧ направил вопросы правительству Никола Пашиняна в связи с представленными им несколько лет назад жалобами в ЕСПЧ. Жалобы касаются лишения свободы Пашиняна после событий 1 марта. Жалобы были поданы в Страсбургский суд в 2010 и 2011 годах.
По оценке адвоката Айка Алумяна, нынешняя власть пытается использовать решения ЕСПЧ в политических целях.
Адвокат Пашиняна Ваге Григорян ранее сообщил на своей стрaнице в Facebook, что после избрания премьер-министром Армении Пашинян попросил передать ЕСПЧ, что он отказывается от компенсации за причиненный ему моральный и материальный вред.
"Поскольку его дело напрямую касается всего контекста событий 1 марта 2008 года, и установление истины и осуществление  правосудия имеют решающее значение для демократического будущего Армении и формирования устойчивой культуры прав человека и свобод, Пашинян продолжит настаивать на своих требованиях в той мере, в которой они будут служить упомянутым целям", - написал Ваге Григорян.
По оценке же Айка Алумяна, адвоката Роберта Кочаряна, правительство Армении стала прибегать к весьма опасным походам в делах, находящихся в ЕСПЧ. По его словам, будет предпринята попытка использовать эти дела и выносимые судебные акты в политических целях и уже, как отметил он, есть предвестники этого.
В частности, адвокат напомнил заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна, сделанное им в сентябре 2018 года в Париже.
"В начале была идея, что с учетом авторитета нашей страны  предприняли бы что-то по делам находящимся в ЕСПЧ, теперь мы не пойдем по этому пути. Пусть идут и проигрывают в ЕСПЧ дела времен власти Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, и возвращаются с этими делами. Пусть ответят,  как так получилось, что по десяткам дел были вынесены незаконные решения",- напомнил адвокат заявление.
"Никол Пашинян говорит, что мы хотим проиграть дела в Европейском суде, чтобы после вынесения вердиктов по ним, мы смогли заявить, что во времена  Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна права человека нарушались. Это означает использовать решения Европейского суда  в борьбе с политическими оппонентами", - сказал адвокат.
По его мнению,  это также заключает в себе завуалированное указание, адресованное представителю Армении в ЕСПЧ.
Он напомнил, что правительство Армении имеет представителя в ЕСПЧ, а у Минюста есть управление, которые обязаны от имени правительства возражать на жалобы заявителя в ЕСПЧ.
"Фактически премьер поручает этим лицам проигрывать дела в Европейском суде, чтобы суметь доказать, что бывшие власти нарушали закон. Это очень опасная тенденция, и она наметилась и в делах о событиях 1  марта", - подчеркнул Айк Алумян.
Адвокат сообщил, что в ближайшее время в Евросуде будут рассмотрено множество дел относительно событий 1 марта, и, если правительство РА не представит там все возможные доводы, то ЕСПЧ ничего другого не остается, как констатировать, что права человека 1 марта были нарушены.
Айк Алумян отметил, что уже предпринимаются попытки использовать дело Мушега Сагателяна против Роберта Кочаряна.