«Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանը հանձնառու է բարեկամության խմբերի ձեւավորումն իրականացնել բացառապես արդյունավետ գործունեության տրամաբանության սկզբունքից ելնելով». Ռուբեն Ռուբինյան 02/08/2019   16:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Իրաքի Հանրապետության Գործերի ժամանակավոր հավատարմատար տիկին Ալիա Մահմուդ Սալման Ալ Զուբեյդիին:Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացման դինամիկան եւ հույս հայտնել, որ ներկայումս թե՛ Հայաստանի եւ թե՛ Իրաքի նորընտիր օրենսդիր մարմինների գործունեությունը կլինի ավելի նպատակային՝ առկա հարաբերություններին նոր որակ ու արդյունավետություն հաղորդելու համար:
Իր հերթին Ալ Զուբեյդին շնորհավորել է Ռուբեն Ռուբինյանին խորհրդարանական դիվանագիտության իրականացման գործում համակարգող դերակատարում եւ պատասխանատվություն ունեցող պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ նշել, որ երկուստեք առավել արդյունավետ գործունեությունը կնպաստի միջխորհրդարանական կապերի, մասնավորապես բարեկամության խմբերի միջեւ համագործակցության ակտիվացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ առկա համագործակցության զարգացման ներուժին, կարեւորել էներգետիկայի, զբոսաշրջության եւ այլ հնարավոր ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:
Քննարկել Է նաեւ երկու երկրների խորհրդարաններում առկա միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի ավելի նպատակային համագործակցության կարեւորությունը:
«Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանը հանձնառու է բոլոր բարեկամության խմբերի՝ ներառյալ Հայաստան-Իրաք միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ձեւավորումն իրականացնել բացառապես արդյունավետ գործունեության տրամաբանության սկզբունքից ելնելով», - ասել է Ռուբեն Ռուբինյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Իրաքի խորհրարաններն իրենց նպաստը կբերեն երկու երկրների միջեւ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների հնարավորինս արագ կյանքի կոչմանը:

Рубен Рубинян обсудил с Временным поверенным в делах Ирака перспективы двустороннего сотрудничества 02/08/2019 17:51
Председатель Постоянной комиссии Национального собрания Армении 8 февраля по внешним связям Рубен Рубинян принял Временного поверенного в делах Республики Ирак в РА г-жу Алию Махмуд Салман аль-Джубейди. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Председатель комиссии высоко оценил динамику развития отношений между парламентами двух стран и выразил надежду, что деятельность новоизбранных законодательных органов Армении и Ирака будет направлена на придание нового качества и еще большей эффективности существующим отношениям.
В свою очередь г-жа Джубейди поздравила Рубена Рубиняна с избранием на координирующий парламентскую дипломатию ответственный пост и отметила, что обоюдная эффективная деятельность будет содействовать активизации межпарламентских связей, в частности сотрудничества групп дружбы.
В ходе встречи обсуждены возможности развития налаженного двустороннего сотрудничества, перспективы возможного взаимодействия в энергетике, туризме и других сферах.
Обсуждена также важность более целенаправленного сотрудничества существующих в парламентах обеих стран межпарламентских групп дружбы.
“Новоизбранный парламент Армении должен формировать все группы дружбы, включая межпарламентскую группу дружбы Армения – Ирак, исходя исключительно из логики эффективной деятельности”, - отметил Р.Рубинян.
Председатель комиссии выразил надежду, что парламенты Армении и Ирака внесут свой вклад в скорейшее претворение в жизнь всех достигнутых между двумя странами договоренностей.