ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովը փոխնախագահ ընտրեց Կարեն Սիմոնյանին 02/08/2019 11:19 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը:
Սիմոնյանն ընտրվեց փետրվարի 8-ին` հանձնաժողովի առաջին նիստում միաձայն քվեարկությամբ:
«Կփորձենք անել առավելագույնը, որ մեր հանձնաժողովն օգտագործի խորհդարանական դիվանագիտության բոլոր գործիքները` ազդելու Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի վրա»,- նշեց Սիմոնյանը:
Նա շեշտեց, որ ԼՀԿ-ն կողմ է ԵՄ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունների ձեռք բերմանը: Նրա կարծիքով` համաձայնագրի վավերացման համար պետք է օգտագործելով նաև մյուս պետությունների հետ խորհրդարանների կապը: Եվ այս առումով մեծապես կարևորեց հանձնաժողովի դերը: «Հանձնաժողովը շատ կարևոր է, որ խորհրդարանի մակարդակով կարողանանք յուրաքանչյուր պետության հետ ևս մեկ խողովակ ունենք հարաբերվելու, որոշակիորեն ազդելու գործընթացների վրա»,- նշեց Սիմոնյանը:
ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը նշեց, որ ոչ ֆորմալձևաչափով հնարավորություն է ունեցել շփվել Սիմոնյանի հետ և կարծում է, որ նա շատ բանիմաց և այս պաշտոնի համար պատրաստված մարդ Է:

Заместителем главы комиссии НС Армении по вопросам евроинтеграции избран Карен Симонян 02/08/2019   11:44  |  Лента новостей
Заместителем председателя постоянной комиссии Национального собрания по вопросам европейской интеграции избран депутат от фракции "Просвещенная Армения" Карен Симонян.  Симонян был избран единогласно на первом заседании парламентской комиссии в пятницу, 8 февраля
"Попытаюсь приложить максимум усилий для того, чтобы комиссия использовала все инструменты парламентской дипломатии для воздействия на процесс ратификации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС", - заявил Симонян.
Он подчеркнул, что "Просвещенная Армения" выступает за достижение отношений стратегического партнерства с ЕС.
По его мнению, для ратификации соглашения нужно использовать парламентские связи с другими государствами. И в этом плане он придал важное значение роли комиссии.