ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը անհիմն է ճանաչել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի բողոքը 02/07/2019   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը անհիմն է ճանաչել 2011թ. Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վերաբերյալ ներկայացված բողոքը:  Այս մասին փետրվարի 7-ին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանը:
«Ութ տարվա դիվանագիտական «պատերազմի» ու «դատավարական» չափազանց լարված լսումների և բանակցությունների արդյունքում, այսօր հաղթական ավարտին հասցրեցինք ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի «Անդրսահմանային համատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին» (Էսպու, 1991թ.) կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանի համար մի կարևորագույն հարց։
Առանց մանրամասներ ներկայացնելու ասեմ, որ 2011 թվականին Ադրբեջանը բողոք էր ներկայացրել Հայաստանի դեմ, որը բոլոր կետերով հերքվել էր Արտաքին գործերի և Բնապահպանության նախարարությունների պատվիրակության կողմից՝ ութ տարիների ընթացքում կայացած մի քանի տասնյակ լսումների ընթացքում։ Այսօր պաշտոնապես ընդունվեց որոշումը, որով մեր ներկայացրած փաստերի հիման վրա հաստատվեց, որ Հայաստանը լիովին կատարում է կոնվենցիայի դրույթները և Ադրբեջանի բողոքն անհիմն էր»,- գրել է Կաժոյանը:
11:26 27/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարը հանդիպեց Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ բանագնացին
18:34 31/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ ՓԳՀ տարածաշրջանային ներկայացուցիչ Յոհաննես վան դեր Կլաաուն այցելեց Միգրացիոն ծառայություն
19:55 11/08/2018  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձը Երիտասարդության միջազգային օրվա կապակցությամբ
15:54 25/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին
21:34 13/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ընտրվել է ՄԱԿ-ի Տնտեսական և Սոցիալական հարցերով Խորհրդի անդամ
19:18 04/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀունիսի 5-ը Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրն է (տեսանյութ)
16:12 02/04/2018  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելը ՄԱԿ-ին մեղադրել է ահաբեկիչների օգտին աշխատելու մեջ
19:14 23/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը կոնսենսուսով ընդունեց Հայաստանի ներկայացրած Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևը
21:02 14/03/2018  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ում անվանել են, թե որն է աշխարհի ամենաերջանիկ երկիրը
18:57 14/03/2018  |  Միջազգային լրահոսԲրիտանիան հրավիրում է ՄԱԿ-ի ԱԽ արտակարգ նիստ՝ Սկրիպալի թունավորման պատճառով

Европейская экономическая комиссия ООН признала безосновательной жалобу Азербайджана против Армении 02/07/2019   17:01  |  Лента новостей
Европейская экономическая комиссия ООН признала безосновательной представленную в 2011 году Азербайджаном жалобу, касающуюся Армении. Об этом сообщил в четверг на своей странице в Facebook начальник управления международных организаций Министерства иностранных дел Армении Ваграм Кажоян.
"В результате восьмилетней дипломатической "войны" и довольно напряженных "судебных" слушаний и переговоров сегодня мы довели до победного конца важнейший для Армении вопрос в рамках Конвенции "Об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте" (сокр. Конвенция Эспо 1991г.) Европейской экономической комиссии ООН", - написал Кажоян.
Не представляя подробностей, он сообщил, что в 2011 году Азербайджан подал против Армении жалобу, которая по всем пунктам была опровергнута делегацией МИД и Министерства охраны природы в ходе нескольких десятков слушаний, состоявшихся за 8 лет.
"Сегодня официально было вынесено решение, которым на основании представленных фактов подтверждено, что Армения в полной мере выполняет положения Конвенции и что жалоба Азербайджана не имела под собой основания", - написал Ваграм Кажоян.