ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը կառավարության ծրագրում տեսնում է ներքին և արտաքին կյանքին վերաբերող բոլոր խնդիրները 02/07/2019   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կառավարության արդեն ներկայացված ծրագրի նախագիծը համարում է ապագային միտված ծրագիր: Նա դրանում տեսնում է արտաքին և ներքին կյանքին վերաբերող գրեթե բոլոր հարցերը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, հանձնաժողովի նախագահ Վարդանյանը նման տեսակետ հայտնեց խորհրդարանում լրագրողներ հետ զրույցում:
«Կառավարության ծրագիրը հայեցակարգային փաստաթուղթ է, այն չի կարող ներառել բոլոր ընթացակարգերը: Իմ կարծիքով, դրանում քննարկված են ներքին և արտաքին կյանքին վերաբերող գրեթե բոլոր հարցերը: Կան որոշակի հարցեր, որոնք ևս լավ կլիներ, որ տեղ գտնեին: Սակայն կառավարությունը գուցե փորձի դա իրականացնել աշխատանքային կարգով հետագայում»,-ասաց Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ, մասնավորապես, մի շարք հարցեր կային «Իմ քայլը» կուսակցության նախընտրական ծրագրում, որոնք որոշակի առումով արտացոլում չեն գտել կառավարության ծրագրի նախագծում:
Վարդանյանը նկատեց, որ թեև «անցումային արդարադատություն» եզրույթը ծրագրում չի օգտագործվում, սակայն դրա վերաբերյալ որոշակի նշումներ կան: Անցումային արդարադատության որոշակի դրվագներին, հարցերին նվիրված դրույթներ են պարունակվում:

Глава парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам считает, что программа правительства Армении нацелена на будущее 02/07/2019   15:37  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии Национального собрания Армении по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян считает представленный проект программы правительства  - программой, нацеленной на будущее. Такое мнение Владимир Варданян высказал в беседе с журналистами в парламенте.
“Программа правительства – концептуальный документ. Она не может включать все процедуры. На мой взгляд, в нем затронуты все вопросы, касающиеся внешней и внутренней жизни. Есть ряд вопросов, и будет хорошо, если они тоже найдут в нем отражение. Однако правительство, возможно, попытается реализовать это в дальнейшем в рабочем порядке”, - сказал Варданян.
В частности, как отметил он, в предвыборной программе блока “Мой шаг” были ряд вопросов, которые в некотором роде не нашли отражения в проекте программы правительства.
По словам Варданяна, несмотря отсутствие в программе термина “переходное правосудие”, тем не менее, об этом есть ряд пометок. Он отметил, что ряд эпизодов переходного правосудия содержат посвященные вопросам положения.