Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու որոշումը քաղաքական պատվերի շրջանակներում կայացված որոշում է. Հայկ Ալումյան (Տեսանյութ) 02/07/2019 15:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս գործով մեզ համար արդեն ամեն ինչ սպասելի է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը։
Նա նշեց, որ դատարանի որոշումը, որով Ռոբերտ Քոչարյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ, համարում է բացասական։
«Համարում եմ, որ այս որոշման մեջ իրավաբանական կոմպոնենտը հավասար է զրոյի, այս որոշումը հարյուր տոկոսով քաղաքական բնույթի որոշում է, քաղաքական պատվերի շրջանակներում կայացված որոշում է», - ասաց նա։
Փաստաբանը նշեց, որ որևէ անաչառ իրավաբան, եթե նայեր իրենց բողոքը, առնվազն տասը հիմք կգտներ, որպեսզի բավարարեր՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ արձակվեր։
Հարցին՝ ինչպիսի՞ն էր Ռոբերտ Քոչարյանի արձագանքը, Հայկ Ալումյանը պատասխանեց. «Պարոն Քոչարյանը հերթական անգամ համոզվեց, որ ինքն այս գործով ենթարկվում է քաղաքական հետապնդման»։
Փաստաբանը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը դատարանի որոշումից հետո փաստաբաններին ասել էր, որ այս գործով արդարադատություն չի իրականացվում, այլ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում։
Նա ասաց, որ պարտադիր բողոքարկելու են այս որոշման դեմ։ «Հերթական բողոքն է գնալու ՄԻԵԴ», - ընդգծեց Հայկ Ալումյանը։

Адвокат назвал политическим заказом решение Апелляционного суда, оставившего под стражей Роберта Кочаряна(Видео) 02/07/2019   15:51  |  Лента новостей
Решение Апелляционного суда, оставившего под стражей второго президента Армении Роберта Кочаряна, - это решение, вынесенное в рамках политического заказа. Об этом заявил адвокат экс-президента Айк Алумян.
Сегодня, 7 февраля, Апелляционный уголовный суд Армении отклонил жалобу адвокатов Роберта Кочаряна и оставил в силе решение суда первой инстанции о продлении экс-президенту меры пресечения в виде заключения под стражу.
В беседе с журналистами Алумян заявил, что они ждут всего по этому делу. Он оценил решение суда как негативное.
“Считаю, что в этом решении правовая компонента равна нулю. Данное решение является на сто процентов политически мотивированным, вынесенным в рамках политического заказа”, - сказал адвокат.
Адвокат отметил, что любой беспристрастный юрист, если бы взглянул на их жалобу, то по меньшей мере нашел бы 10 оснований для удовлетворения ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна.
В ответ на вопрос о том, какой была реакция Роберта Кочаряна, Айк Алумян отметил: “Г-н Кочарян в очередной раз убедился в том, что он по этому делу подвергается политическому преследованию”.
Адвокат сегодня также сообщил о намерении обжаловать решение в Кассационном суде. Еще одна жалоба будет направлена в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ).