Կառավարությունը ձևավորվել է Սահմանադրության խախտմամբ. Էդմոն Մարուքյան 02/06/2019 11:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը կասկածի տակ է դնում կառավարության կազմավորման օրինականությունը։
Կառավարության այսօրվա կառուցվածքի սահմանադրականության հարցի մասին պատգամավորը հայտարարություն է տարածել.
«Ընդհանրապես, կառավարության կազմավորումը, ի տարբերություն ՀՀ գործադիր իշխանության մյուս մարմինների, առանձնանում է կազմավորման իր յուրահատուկ կարգով։
Կառավարության կազմավորման մեկնարկը սկսվում է վարչապետի նշանակումից հետո, իսկ այնուհետև շարունակվում է նախարարների նշանակմամբ։
Կարծում եմ, որ տեղի է ունեցել կառավարության կազմավորման կարգի, այն է ՀՀ Սահմանադրության 150֊րդ հոդվածի խախտում։ Այդ հոդվածով սահմանվում է կառավարության կազմավորման հստակ կարգ, համաձայն որի՝ իր նշանակումից հետո վարչապետը 5֊օրյա ժամկետում Հանրապետության նախագահին առաջարկում է փոխվարչապետների և նախարարների թեկնածուներին։
Բնականաբար այստեղ խոսքը գնում է գործող Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրենքով սահմանված կարգով բոլոր նախարարությունների, այն է կառավարության անդամների պաշտոնում նշանակվող թեկնածուների ներկայացման մասին։
ՀՀ վարչապետը չի ներկայացրել բոլոր նախարարների թեկնածուներին, իսկ ՀՀ նախագահը նշանակել է միայն նրանց ում ներկայացրել է Վարչապետը։
Համաձայն «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 2֊րդ հոդվածի՝ Կառավարությունը կազմված է վարչապետից, առաջին փոխվարչապետից, երկու փոխվարչապետներից և նախարարներից:
Կառավարության կառուցվածքում ընդգրկվում են հետևյալ նախարարությունները.
1) աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը,
2) առողջապահության նախարարությունը,
3) արդարադատության նախարարությունը,
4) արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը,
5) արտաքին գործերի նախարարությունը,
6) բնապահպանության նախարարությունը,
7) գյուղատնտեսության նախարարությունը,
8) էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը,
9) կրթության և գիտության նախարարությունը,
10) մշակույթի նախարարությունը,
11) պաշտպանության նախարարությունը,
12) սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը,
13) սփյուռքի նախարարությունը,
14) տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը,
15) տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը,
16) տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը,
17) ֆինանսների նախարարությունը:
Մինչդեռ ՀՀ Վարչապետը ներկայացրել է 2 փոխվարչապետի և 12 նախարարի թեկնածություն։ Այսինքն՝ չի ներկայացվել հինգ նախարարի թեկնածություն, որով թողել է գործող նախարարություններ առանց նախարարների։ Սակայն այդ նախարարությունները և նախարարի պաշտոնները սահմանված են վերոնշյալ օրենքով, որը գործող օրենք է և չկա այլ օրենք, որն այլ բան կսահմաներ։ Այս պահին չկա Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության վերաբերյալ նույնիսկ որևէ օրենսդրական փոփոխության նախաձեռնություն։
Կարելի է միայն ենթադրել, որ ՀՀ վարչապետին թյուրիմացության մեջ են գցել նրա իրավական հարցերով խորհրդականները, որի պատճառով նա առաջնորդվել է «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի 9-րդ մասով, որը սահմանում է այն երաշխիքը, որ պետք է ապահովեր կառավարության բնականոն գործունեությունը։
Համաձայն վերոնշյալ հոդվածի մեջբերված դրույթի՝ կառավարությունը համարվում է կազմավորված, եթե նշանակվել է Կառավարության անդամների առնվազն 2/3-ը: Այս դրույթը լրիվ այլ հարաբերություն է կարգավորում, որևէ կապ չունի Կառավարության կազմը ՀՀ Նախագահին ներկայացնելու սահմանադրական պարտավորության հետ։ Այն բացառապես վերաբերում է այն դեպքերին, երբ ՀՀ նախագահը դիմել է ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ ՀՀ վարչապետի առաջարկած նախարարների թեկնածուների վիճարկման հարցով։ Իսկ Սահմանադրական դատարանը թեկնածուներից առնվազն 2/3֊ի հարցով խնդիր չի տեսել։ Իսկ մյուս թեկնածուներին անհամատեղելի է համարել այդ պաշտոններում, կամ նրանց թեկնածությունը դեռևս քննարկուման փուլում են։
Այս դրույթը բացառապես երաշխիք սահմանող դրույթ է, որի իմաստը սահմանադրական ճգնաժամից խուսափելու համար կառավարության բնականոն գործունեությունն ապահովելն է, այլ ոչ թե ՀՀ վարչապետին հինգօրյա ժամկետում կառավարության կազմից ավելի պակաս նախարարների թեկնածուներ ներկայացնելու իրավունք տրամադրելը։
Հիմնվելով վերոգրյալի վրա՝ պետք է փաստել, որ ՀՀ վարչապետը չի կատարել ՀՀ Սահմանադրությամբ իր վրա դրված ուղղակի պարտավորությունը, որի պատճառով խախտվել է ՀՀ սահմանադրության 150֊րդ հոդվածի պահանջը։
Վարչապետին հորդորում եմ նախ ազատվել այն խորհրդականներից, որ նման կերպ են մեկնաբանել խնդրի լուծումը։ Ինչպես նաև անհապաղ Ազգային ժողովին ներկայացնել Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրենքի նախագիծ, որը կներկայացնի նոր կառավարության կառուցվածքը, օդում չի թողնի նախարարություններ առանց նախարարների և իր կառուցվածքում կընդգրկի ԱԱԾ֊ն, ոստիկանությունը և ՊԵԿ֊ը»։

Эдмон Марукян увидел нарушение Конституции при формировании нового правительства 02/06/2019   12:11  |  Лента новостей
Глава парламентской фракции "Просвещенная Армения" Эдмон Марукян поставил под сомнение законность формирования правительства. Депутат распространил заявление касательно вопроса конституционности сегодняшней структуры правительства.
"Вообще формирование правительства в отличие от остальных органов исполнительной власти выделяется своим особым порядком формирования. Кабмин начинают формировать после назначения премьер-министра, за которым следует назначение министров", - напомнил он.
Эдмон Марукян считает, что имело место нарушение порядка формирования правительства, а именно – статьи 150 Конституции РА. Эта статья устанавливает четкий порядок формирования правительства, согласно которому  премьер-министр после своего назначения в пятидневный срок предлагает президенту республики кандидатуры вице-премьеров и министров.
"Естественно, здесь речь идет обо всех установленных законом о структуре и деятельности действующего правительства министерствах, а именно – о представлении кандидатов, назначаемых на должности членов правительства", - говорится в заявлении.
По словам Марукяна, премьер Армении не представил кандидатуры всех министров, а президент РА назначил только тех, кого представил премьер.
Согласно статье 2 закона «О структуре и деятельности правительства» правительство состоит из премьера, первого вице-премьера, двух вице-премьеров и министров.
Между тем, как указал депутат, премьер РА представил кандидатуры только 2 вице-премьеров и 12 министров. То есть, как  отмечается в заявлении,  не были представлены кандидатуры 5 министров, тем самым действующие ведомства остались без министров. Однако, по словам депутата, эти министерства и должности министров установлены вышеупомянутым законом, который является действующим законом, и нет другого закона, который гласил бы другое. Он также отметил, что в данный момент даже нет инициативы о поправках в законодательство относительно структуры и деятельности правительства.
"Можно лишь предположить, что премьер-министра РА ввели в заблуждение его советники по юридическим вопросам, и из-за этого он руководствовался частью 9 статьи 3 закона РА "О структуре и деятельности правительства", которая  устанавливает ту гарантию того, что должна была быть обеспечена нормальная деятельность правительства.
"Согласно приведенному положению вышеупомянутой статьи, правительство считается сформированным, если назначены как минимум 2/3 членов правительства. Это положение регулирует совсем другие отношения и не имеет никакого отношения с конституционным обязательством по представлению президенту состава правительства РА. Оно исключительно касается тех случаев, при которых президент РА обращается в Конституционный суд РА по вопросу оспаривания предложенных премьер-министром РА кандидатов в министры, а КС при этом не увидел проблем по вопросу, касающемуся как минимум 2/3 кандидатов. Остальных же кандидатов признал несовместимыми с этими должностями или же их кандидатуры еще на этапе рассмотрения", - отмечается в заявлении.
Как отметил депутат, это положение -  положение,  исключительно  устанавливающее гарантию, и его смысл заключается в обеспечении нормальной деятельности правительства во избежание конституционного кризиса, а не предоставление права на представление в пятидневный срок кандидатов в министры, число которых меньше числа членов правительства.
"Основываясь на вышеизложенном, надо констатировать, что премьер-министр РА не выполнил возложенное на него Конституцией прямое обязательство, что повлекло нарушение  требования статьи 150 Конституции РА", - подчеркивается в заявлении.
Депутат призвал премьера в первую очередь избавится от тех советников, которые подобным образом трактовали решение вопроса, а также немедленно представить в Национальное собрание проект закона о структуре и деятельности правительства, который представит структуру нового кабмина, не оставит  ведомства без министров и включит в свою структуру Службу национальной безопасности(СНБ), Полицию и Комитет государственных доходов(КГД).