Հուսեյնզադեն ի սկզբանե չի ցանկացել վերադառնալ Ադրբեջան՝ չտեսնելով այնտեղ որևէ հեռանկար. Դավիթ Բաբայան 02/06/2019   11:28  |  Մեկնաբանություն
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն անդրադարձել է 2018թ. փետրվարի 9-ի դատավճռով 2 տարի ազատազրկման դատապարտված Էլնուր Էլման օղլի Հուսեյնզադեին։
«Մի քանի օր առաջ ազատ է արձակվել Ադրբեջանի քաղաքացի Էլնուր Հուսեյնզադեն, ով երկու տարի առաջ ապօրինի հատել էր Արցախի սահմանը: Իհարկե, դա միանշանակ չի ընդունվել հասարակության կողմից, բայց նման քայլն առաջին հերթին օրենքի պահանջ էր, քանի որ իր պատիժը կրելուց հետո ցանկացած անձ՝ անկախ ազգությունից, կրոնից եւ քաղաքական աշխարհայացքներից, պետք է ազատ արձակվի:
Բացի դրանից, այսպիսի մոտեցումը համահունչ է նաեւ հայոց ազգային արժեհամակարգին եւ աշխարհայացքին: Մեր ժողովուրդը հայրենասեր է, բայց երբեւիցե նացիստ կամ ֆաշիստ չի եղել, գաղափարներ, որոնք հանդիսանում են Ադրբեջանի պետականաշինության հիմքը:
Իսկ ինչպիսի՞նն էր Ադրբեջանի պատասխանը: Այն ամբողջովին կանխատեսելի էր: Բաքուն միջազգային հետախուզում հայտարարեց նրա նկատմամբ: Ի՞նչն էր պատճառը:
1. Նախեւառաջ այդ անձը ի սկզբանե չի ցանկացել վերադառնալ Ադրբեջան՝ չտեսնելով այնտեղ որեւէ հեռանկար իր ապագայի համար:
2. Անուն ազգանունից երեւում է, որ Էլնուր Հուսեյնզադեն զտարյուն թուրք չէ:
Այս հանգամանքները ցանկացած ֆաշիստական երկրում բավարար հիմք են հանդիսանում մարդուն հետապնդելու, բանտարկելու եւ սպանելու համար: Այդպիսի օրինակներն Ադրբեջանում բազմաթիվ են:
Էլնուր Հուսեյնզադեի անհատական օրինակը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս Ադրբեջանի բուն պատկերը, այնտեղ ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների ոտնահարումը, իսլամական արժեքների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը, պետության ահաբեկչականէությունը»,-Facebook-յան էջում գրել է Դավիթ Բաբայանը։
Հիշեցնենք Արցախի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2018թ. փետրվարի 9-ի դատավճռով 2 տարի ազատազրկման դատապարտված Էլնուր Էլման օղլի Հուսեյնզադեն Արցախի ոստիկանության ՔԿՎ քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրելուց հետո, 2019թ. փետրվարի 2-ին ազատ է արձակվել:
18:33 08/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ապրիլից զորամիավորումներ է կուտակել շփման գծում, որոնք հետ չի քաշել. Դավիթ Բաբայան
13:02 11/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԹալիշում իրավիճակը գտնվում է մեր վերահսկողության ներքո. Դավիթ Բաբայան.tert.am
20:15 10/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բաբայանը հերքում է Արցախի խորհրդարանը և մայրաքաղաքը Շուշի տեղափոխելու մասին լուրերը
18:04 22/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բաբայանը հակադարձում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին (Տեսանյութ). zham.am
19:28 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բաբայան. ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված շքերթը խաղաղության ուղերձ է
22:24 19/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՖրանսիայի ԱԺ կայքը պարզաբանում է տվել Բակո Սահակյանի հարցազրույցի թարգմանության վերաբերյալ. Armtimes.com
21:19 18/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂՀ նախագահի հարցազրույցի խեղաթյուրումն Ադրբեջանի քարոզչության միջամտության արդյունք է. Դավիթ Բաբայան
20:54 15/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԴավիթ Բաբայան. Ինչո՞ւ եք փոխզիջման տակ հասկանում հողերի հանձնում, մենք Գետաշենի, Չարդախլուի և այլ սահմանների հարց ունենք. Tert.am
16:26 14/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԴավիթ Բաբայան. Կա ոչ թե տարածքների հանձնման, այլ սահմանների խնդիր. Armtimes

Пресс-секретарь президента Арцаха: пример Эльнура Хусейнзаде вновь показывает истинное положение вещей в Азербайджане 02/06/2019   12:28  |  Комментарий
Пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян прокомментировал случай Эльнура Эльман-оглы Хусейнзаде, приговоренный 9-го февраля 2018 года к 2 годам лишения свободы за незаконное пересечение границы Республики Арцах.
Бабаян напомнил, что несколько дней назад был выпущен на свободу гражданин Азербайджана Эльнур Хусейнзаде, который за два года до этого нелегально пересек границу Арцаха.
"Конечно, это было воспринято обществом неоднозначно, но подобный шаг был в первую очередь требованием закона. Любое лицо, вне зависимости от национальной принадлежности, религиозных и политических воззрений, после того, как понесло свое наказание, должно быть выпущено на свободу", - написал Давид Бабаян на своей странице в соцсети Facebook.
Кроме того,  как отметил он, такой подход созвучен также с системой ценностей и мировоззрением армянского народа.
"Наш народ всегда отличался патриотизмом, но ему всегда были чужды нацизм или фашизм – идеологии, которые лежат в основе государственного строительства Азербайджана. И каким же был ответ Азербайджана? Он абсолютно предсказуемый!Баку объявило его в международный розыск. Что же послужило причиной этому? Во-первых, данное лицо априори не собиралось возвращаться в Азербайджан, где он для себя не видел никаких перспектив на будущее. Во-вторых, по имени и фамилии сразу видно, что Эльнур Хуйсейнзаде не является чистокровным тюрком.  В любой фашистской стране данные обстоятельства послужили бы достаточным основанием для преследования, заключения под стражу и убийства. И таких примеров в Азербайджане сотни, даже тысячи", - написал Бабаян.
Он отметил, что пример Эльнура Хусейнзаде вновь показывает истинное положение вещей в Азербайджане, а именно: попирание демократии и прав человека, неуважительное отношение к исламским ценностям, террористическую сущность данного государства.
Военнослужащий 157-й мотострелковой бригады Вооруженных сил Азербайджана Эльнур Эльман-оглы Гусейнзаде, осужденный 9 февраля 2017 года на 2 года за незаконное пересечение границы Арцаха, 2 февраля был выпущен на свободу.