Պարտեզ ռեստորանի մոտ տեղի ունեցած սպանության գործով մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի, եւս 2-ի նկատմամբ հայտարարվել հետախուզում 02/04/2019 10:39 | Քրեական խրոնիկոն
«Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի գործով կասկածյալի եւ մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ ունի 10 անձ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի, որոնցից 2-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Ընդ որում՝ կալանավորվածներից մեկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածով՝ 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ եւ 7-րդ կետերով՝ սպանության փորձի համար, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի զենք ձեռք բերելու եւ պահելու, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու համար։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով երկու կալանավորվածներն էլ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի որդու միջավայրից են։
Եւս երկու անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, եւս մեկ անձ էլ ձերբակալվել է զինված խուլիգանությանը մասնակցելու կասկածանքով։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, 2019 թվականի հունվարի 29-ին` ժամը 01-ի սահմաններում, Աբովյան քաղաքի Արզնի խճուղում գործող «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի է ունեցել վիճաբանություն, ինչը վերածվել է զինված միջադեպի, որի ժամանակ օգտագործվել է տարբեր տեսակի հրազեն։ Արձակված կրակոցների հետևանքով հրազենային վնասվածք է ստացել 8 անձ , որոնցից մեկը՝ Աբովյան քաղաքի բնակիչ Արտաշես Գևորգյանը՝ ծնված 1989թ., ստացած մարմնական վնասվածքների հետևանքով մահացել է։
Մեր տեղեկություններով՝ միջադեպի հետեւանքով տուժածները հիմնականում Մելիք Մանուկյանի հարազատներն են՝ սպանվածը կողմնակիցներից է, իսկ վիրավորների թվում՝ զարմիկներն են։ Հակառակ կողմից տուժել է երկու անձ։
Մեզ հաջողվեց պարզել, որ վիճաբանությունն ունեցել է նախապատմություն։ Մինչ այդ երիտասարդները՝ նախկին պատգամավորի հարազատները, գնացել են վուլկանիզացիա, որի սեփականատիրոջ անունը շրջանառվում է որպես ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի կողմնակից։ Վուլկանիզացիայում հրաժարվել են նրանց սպասարկել՝ իրենց հետ լավ տոնով չխոսելու ապա նաեւ աշխատանքային ժամը ավարտվելու պատճառաբանությամբ, որի պատճաով առաջացել է վիճաբանությունը, ինչը արդեն շարունակվել է ավելի ուշ՝ ռեստորանի մոտ։ Ընդ որում՝ կողմերը հերթական պարզաբանմանը ներկայացել են արդեն զինված։
Քրեական գործով հարցաքննվել է նաեւ Ծառուկյանի որդին, թե ինչ առնչություն ունի նա նշված միջադեպի հետ առայժմ հայտնի չէ։ ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ քրգործի շրջանակներում հարցաքննվել են բազմաթիվ անձինք, նրանց թվում նաեւ Ծառուկյանի որդին։ Մեզ հաջողվեց պարզել, որ նրա տանը կատարվել է նաեւ խուզարկություն։ Ավելին՝ խուզարկվել է նաեւ նախկին պատգամավորի տունը։

По делу о вооруженном инциденте возле ресторана “Партез” обвинения предъявлены 7 лицам, еще двое объявлены в розыск 02/04/2019   11:01  |  Криминальная хроника
По делу о вооруженном инциденте возле ресторанного комплекса “Партез” в городе Абовяне процессуальный статус подозреваемого и обвиняемого имеют 10 человек. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Согласно тому же источнику, по совокупности добытых по уголовному делу доказательств обвинения предъявлены семерым участникам инцидента. В отношении двоих из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Одному из арестованных инкриминируют "покушение на убийство", "незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств", "хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия". По сведениям “ФактИнфо”, оба арестованных – это лица из окружения сына лидера партии “Процветающая Армения” Гагик Царукяна.
Двое фигурантов дела объявлены в розыск. Еще один задержан по подозрению в участии в вооруженном инциденте.
Как уже сообщал СК, около часа ночи 29-го января возле ресторанного комплекса “Партез” произошла ссора, которая переросла в вооруженный инцидент, в ходе которого были использованы разные виды оружия. В результате стрельбы огнестрельные ранения получили 8 человек. Один из них - Арташес Геворкян 1989 года рождения – от полученных ранений скончался.
При осмотре места происшествия, произведенного в ходе предварительного следствия, обнаружены и изъяты гильзы разных видов и калибров, проведены более двух десятков обысков. Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-баллистическая, судебно-трасологическая, судебно-генетическая и другие экспертизы. Допрошены несколько десятков лиц, проведены многочисленные выемки. Следствие по делу Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.