«Պարտեզ» ռեստորանի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի գործով մեկ անձ կալանավորվեց, իսկ նախկին պատգամավորի որդուն դատարանն ազատ արձակեց 02/02/2019 12:52 | Քրեական խրոնիկոն
«Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի գործով կասկածյալի եւ մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ ունի 7 անձ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ մասնակիցներին առաջադրվում են մեղադրանքներ։ Մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել սպանության փորձի եւ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու համար, որի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով կալանավորվածը ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի որդու միջավայրից է՝ Արթուր Վարդանյանը։
Մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ նախկին պատգամավոր Մելիք Մանուկյանի՝ «Շշի Մելո»-ի, որդուն՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն անելու համար։ Քննիչը միջնորդել էր նաեւ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրել, սակայն դատարանը մերժել է։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, 2019 թվականի հունվարի 29-ին` ժամը 01-ի սահմաններում, Աբովյան քաղաքի Արզնի խճուղում գործող «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի է ունեցել վիճաբանություն, ինչը վերածվել է զինված միջադեպի, որի ժամանակ օգտագործվել է տարբեր տեսակի հրազեն։ Արձակված կրակոցների հետևանքով հրազենային վնասվածք է ստացել 8 անձ , որոնցից մեկը՝ Աբովյան քաղաքի բնակիչ Արտաշես Գևորգյանը՝ ծնված 1989թ., ստացած մարմնական վնասվածքների հետևանքով մահացել է։
Մեր տեղեկություններով՝ միջադեպի հետեւանքով տուժածները հիմնականում Մելիք Մանուկյանի հարազատներն են՝ սպանվածը կողմնակիցներից է, իսկ վիրավորների թվում՝ զարմիկներն են։ Հակառակորդ կողմից տուժել է երկու անձ։
Մեզ հաջողվեց պարզել, որ վիճաբանությունն ունեցել է նախապատմություն։ Մինչ այդ երիտասարդները՝ նախկին պատգամավորի հարազատները, գնացել են վուլկանիզացիա, որի սեփականատիրոջ անունը շրջանառվում է որպես ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի կողմնակից։ Վուլկանիզացիայում հրաժարվել են նրանց սպասարկել՝ իրենց հետ լավ տոնով չխոսելու ապա նաեւ աշխատանքային ժամը ավարտվելու պատճառաբանությամբ, որի պատճաով առաջացել է վիճաբանությունը, ինչը արդեն շարունակվել է ավելի ուշ՝ ռեստորանի մոտ։ Ընդ որում՝ կողմերը հերթական պարզաբանմանը ներկայացել են արդեն զինված։
Քրեական գործով հարցաքննվել է նաեւ Ծառուկյանի որդին, թե ինչ առնչություն ունի նա նշված միջադեպի հետ առայժմ հայտնի չէ։ ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ քրգործի շրջանակներում հարցաքննվել են բազմաթիվ անձինք, նրանց թվում նաեւ Ծառուկյանի որդին։ Մեզ հաջողվեց պարզել, որ նրա տանը կատարվել է նաեւ խուզարկություն։ Ավելին՝ խուզարկվել է նաեւ նախկին պատգամավորի տունը։

Суд арестовал одного из фигурантов дела о вооруженном инциденте возле ресторанa “Партез” в Абовяне 02/02/2019   13:20  |  Криминальная хроника
По делу о вооруженном инциденте возле ресторанного комплекса “Партез” в городе Абовяне процессуальный статус подозреваемого и обвиняемого имеют семеро человек. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Слелдственном комитете Армении.
Согласно тому же источнику, по совокупности добытых по уголовному делу доказательств участникам инцидента предъявляют обвинения. Одному из них инкриминируют покушение на убийство и хулиганство с применением оружия. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
По сведениям “ФактИнфо”, арестованным оказался Артур Варданян из окружения сына лидера партии “Процветающая Армения” Гагик Царукяна.
Обвинение в  хулиганстве с применением оружия  также предъявлено сыну экс-депутата парламента Армении Мелика Манукяна по прозвищу “Шши Мело”.  Следователь ходатайствовал и об его аресте, однако суд отклонил прошение.
Как уже сообщал СК, около часа ночи 29-го января возле ресторанного комплекса “Партез” произошла ссора, которая переросла в вооруженный инцидент, в ходе которого были использованы разные виды оружия. В результате стрельбы огнестрельные ранения получили 8 человек. Один из них - Арташес Геворкян 1989 года рождения – от полученных ранений скончался.
При осмотре места происшествия, произведенного в ходе предварительного следствия, обнаружены и изъяты гильзы разных видов и калибров, проведены более двух десятков обысков. Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-баллистическая, судебно-трасологическая, судебно-генетическая и другие экспертизы. Допрошены несколько десятков лиц, проведены многочисленные выемки.