Մհեր Ենոքյանի ներման խնդրագրի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանն իր դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ նախագահին 01/31/2019 11:29 | ԼՐԱՀՈՍ
1996-ի հուլիսին բժշկական համալսարանի 19-ամյա ուսանող Իոսիֆ Աղաջանովի սպանության համար ցմահ դատապարտված Մհեր Ենոքյանիներման խնդրագրի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր դիրքորոշումը ներկայացրել է Հայաստանի նախագահին, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան ասացին կառավարությունից:
«Հաշվի առնելով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Մհեր Ենոքյանի կողմից ներկայացված ներման խնդրագրի շուրջ ծավալված քննարկումները՝ հայտնում ենք, որ Մ.Ենոքյանին ներում շնորհելու կամ ներում շնորհելը մերժելու վերաբերյալ ներկայացված բոլոր առաջարկություններն ընդունվել են ի գիտություն։ Վարչապետն օրենքով սահամանված կարգով Մ.Ենոքյանի ներման խնդրագրի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ներկայացրել է Հանրապետության նախագահին», - նշված է պատասխանում:
Aysor.am-ը հետաքրքրվել է նաև՝ արդյոք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է ընդունել իրեն հանդիպման խնդրանքով դիմած Միխայիլ Աղաջանովին՝ սպանված Իոսիֆ Աղաջանովի հորը։
«Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ ներման խնդրագրի քննարկման այս փուլում հանդիպում կազմակերպելը նպատակահարմար չի համարվել։ Հանդիպման խնդրանքով նոր դիմում լինելու դեպքում այն լրացուցիչ կքննարկվի վարչապետի աշխատակազմում։ Միաժամանակ հայտնում ենք, որ Մհեր Ենոքյանի հարազատները ևս հանդիպելու խնդրանքով դիմել են վարչապետին», - պատասխանել են կառավարությունից:
Հիշեցնենք, որ 1996 թվականին սպանված 19-ամյա Իոսիֆ Աղաջանովի հայրը՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի բիոքիմիայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Միխայիլ Աղաջանովն ավելի վաղ դիմել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով տասը րոպե ժամանակ գտնել իրեն անձամբ լսելու համար։
Ավելի վաղ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից արձագանքել էին ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի ներման հարցի շուրջ, նշելով, որ նախագահը որևէ առաջարկություն վարչապետից չի ստացել:

Пашинян представил президенту Армении свою позицию в связи с прошением Мгера Енокяна 01/31/2019   12:28  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил президенту Армении свою позицию в связи с прошением о помиловании Мгера Енокяна, приговоренного к пожизненному заключению за убийство в июле 1996 года 19-летнего студента Ереванского медицинского университета Иосифа Агаджанова, сообщили в ответ на запрос Aysor.am в правительстве.
«Принимая во внимание обсуждения вокруг прошения о помиловании, поданном пожизненно осужденным Мгером Енокяном, сообщаем, что все представленные предложения о присуждении помилования или об отказе в помиловании приняты к сведению. Премьер-министр в установленном законом порядке представил свою позицию относительно прошения о помиловании М.Енокяна президенту Армении», - отмечается в ответе.
Aysor.am поинтересовался также, собирается ли премьер-министр Армении Никол Пашинян принять обратившегося к нему с просьбой о встрече Михаила Агаджанова – отца убитого Иосифа Агаджанова.
«Учитывая вышеизложенное, на данном этапе обсуждения прошения о помиловании организация встречи сочтена нецелесообразной. В случае нового обращения с просьбой о встрече, оно будет дополнительно обсуждено в Аппарате. Одновременно сообщаем о том, что родственники Мгера Енокяна также обратились к премьер-министру с просьбой о встрече», - ответили в правительстве.
Напомним, отец убитого в 1996 году Иосифа Агаджанова, заведующий кафедрой биохимии Ереванского медицинского университета имени Мхитара Гераци, заслуженный деятель науки, профессор Михаил Агаджанов обратился к премьер-министру Армении Николу Пашиняну с просьбой найти десять минут, чтобы выслушать его.
Ранее Аппарат президента Армении распространил заявление в связи с вопросом помилования приговоренного к пожизненному заключению Мгера Енокяна, сообщив, что президент Армен Саркисян не получал от премьер-министра какого-либо предложения.