Պարզվում են «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի հանգամանքները. երկու անձ ձերբակալվել է 01/30/2019 15:40 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով իրականացվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ 2019 թվականի հունվարի 29-ին` ժամը 01-ի սահմաններում, Աբովյան քաղաքի Արզնի խճուղում գործող «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի մասնակիցների ամբողջ շրջանակը պարզելու, գործողություններն անհատականացնելու եւ քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հունվարի 29-ին «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի է ունեցել վիճաբանություն, ինչը վերածվել է զինված միջադեպի, որի ժամանակ օգտագործվել է տարբեր տեսակի հրազեն։ Արձակված կրակոցների հետևանքով կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ է ստացել Աբովյանի քաղաքի բնակիչ Արտաշես Գևորգյանը՝ ծնված 1989թ., ևս 7 անձ՝ ստացել տարբեր աստիճանի վնասվածքներ։
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների եւ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել՝ վիճաբանության մի շարք մասնակիցների, շարժառիթի վերաբերյալ։ Քրեական գործով ձերբակալվել է երկու անձ, որոնցից մեկը՝ խմբի կազմում խուլիգանություն կատարելու, իսկ մյուսը՝ սպանության փորձ եւ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով:
Նախաքննության ընթացքում դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են տարբեր տեսակի և տրամաչափի պարկուճներ, կատարվել երկու տասնյակից ավելի խուզարկություններ։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, դատաձգաբանական, դատահետքաբանական, դատագենետիկական և բազմաթիվ այլ փորձաքննություններ, հարցաքննվել մի քանի տասնյակ անձ, կատարվել բազմաթիվ առգրավումներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք պարբերաբար։

СК Армении выясняет обстоятельства вооруженного инцидента близ ресторана “Партез”: 2 человека задержаны 01/30/2019   16:44  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, проводятся масштабные следственные действия, направленные на установление всего круга участников вооруженного инцидента, произошедшего около часа ночи 29 декабря 2019 года близ ресторанного комплекса “Партез”, действующего на Арзниском шоссе в городе Абовяне, а также индивидуализацию их действий и дачу им уголовно-правовой оценки. Об этом сообщается на официальном сайте СК.
Как ранее сообщило ведомство, 29-го возле ресторанного комплекса “Партез” произошла ссора, которая переросла в вооруженный инцидент, в ходе которого в ход были пущены разные виды оружия. В результате стрельбы несовместимые с жизнью ранения получил житель города Абовяна Арташес Геворкян 1989 года рождения. Еще семеро человек получили ранения различной степени тяжести.
"В результате проведенных неотложных следственных и оперативно-розыскных  мероприятий добыты данные о некоторых участниках конфликта и мотиве. По уголовному делу задержаны два человека, один из которых – по подозрению в совершении хулиганства в составе группы, а другой – в покушении на убийство и  совершении хулиганства с применением оружия", - говорится в сообщении.
При осмотре места происшествия, произведенного в ходе предварительного следствия, обнаружены и изъяты гильзы разных видов и калибров, проведены более двух десятков обысков. Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-баллистическая, судебно-трасологическая, судебно-генетическая и другие экспертизы. Допрошены несколько десятков лиц, проведены многочисленные выемки.
"Предварительное следствие продолжается. Информация о процессуальных решениях, принимаемых на основании добытых доказательств, будет предоставляться периодически", - отмечается в сообщении.