Հարուցվել է քրեական գործ՝ Աբովյանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ. պարզվում է մասնակիցների շրջանակը 01/29/2019 14:20 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ Աբովյան քաղաքում գործող «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ հունվարի լույս 29-ի գիշերը տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ և ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ զինված միջադեպի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հունվարի 29-ին՝ ժամը 01.30-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել հրազենային վնասվածքներով մի քանի երիտասարդի՝ «Աբովյան» Բ/Կ տեղափոխվելու մասին, որոնցից մեկը եղել է մահացած։
Իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նշված երիտասարդները հրազենային վնասվածքները ստացել են նույն միջադեպի ժամանակ։ Նախնական տվյալներով՝ «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի է ունեցել վիճաբանություն, ինչը վերածվել է զինված միջադեպի, օգտագործվել հրազեն։
Հնչած կրակոցների հետևանքով կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ է ստացել Աբովյանի քաղաքի բնակիչ Արտաշես Գևորգյանը՝ ծնված 1989թ., ևս 7 անձ՝ ստացել տարբեր աստիճանի վնասվածքներ։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ, 7-րդ, 10-րդ կետերի, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 10-րդ կետերի, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով։ Քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։ Ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի արդյունքում հայտնաբերվել են տարբեր տրամաչափի պարկուճներ։
Ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ զինված միջադեպի մասնակիցների շրջանակը պարզելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։ Մասնակիցներից մեկի մասնակցությամբ ներկայումս կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողությունները։

Уголовное дело возбуждено по факту убийства в городе Абовяне 01/29/2019   15:12  |  Криминальная хроника
В Следственном комитете РА возбуждено уголовное дело по факту убийства, совершенного  в ночь на 29-е января близ ресторанного комплекса “Партез” в городе Абовяне. Об этом сообщается на сайте СК.
Предпринимаются масштабные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств вооруженного инцидента.
Как уже сообщал СК, около 01.30 29 января поступило сообщение о госпитализации в медцентр «Абовян» нескольких молодых людей с огнестрельными  ранениями, один из которых был мертв.
В результате проведенных неотложных мероприятий установлено, что вышеупомянутый молодой человек получил огнестрельное ранение во время того же инцидента. По предварительным данным, близ ресторанного комплекса произошла ссора, которая переросла в вооруженный инцидент с применением огнестрельного оружия.
Вследствие стрельбы несовместимые с жизнью ранения получил житель города Абовяна Арташес Геворкян 1989 года рождения. Еще семеро человек получили ранения различной степени тяжести.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам пунктов 6,7 и 10 части 2 статьи 104, пунктов 1, 6, 7 и 10 части 2 статьи 34-104, части 1 статьи 235 и части 4 статьи 258 Уголовного кодекса РА. Производство предварительного следствия по уголовному делу поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА. Создана следственная группа, проработан план следственных действий.
Произведен осмотр места происшествия, в результате которого обнаружены гильзы разных калибров.
Предпринимаются масштабные следственные действия, направленные на установление круга участников вооруженного  инцидента и индивидуализацию действий каждого из них. Один человек задержан. С участием одного из участников инцидента в настоящее время проводятся следственные и иные процессуальные действия.