Արջն անտառում փրկել է 3-ամյա երեխայի կյանքը 01/28/2019 14:20 | Անցուդարձ
ԱՄՆ-ի Հյուսիսային Կարոլինա նահանգում գտել են սառնամանիքին անտառում կորած մանկահասակ երեխային։ The Guardian-ի փոխանցմամբ՝ փոքրիկը վստահեցնում է, որ իրեն օգնել է սեւ արջը։
3-ամյա տղան անհետացել էր հունվարի 22-ի երեկոյան։ Նա խաղալիս է եղել իր տատիկի տան բակում՝ այլ երեխաների հետ ու չի վերադարձել։ Գիշերը ջերմաստիճանը նվազել է մինչեւ -6, իսկ փոքրիկը չի եղել ցուրտ եղանակին համապատասխան հագնված։
Նրա որոնողական աշխատանքներին ներգրավվել են ուղղաթիռներ, կինոլոգներ, ջրասույզներ։ Բացի այդ՝ փրկարարներին միացել են հարյուրավոր կամավորներ։ Հինգշաբթի սառը քամին եւ անձրեւն այնքան էր ուժգնացել, որ կամավորներին խնդրել են դադարեցնել որոնումները։
Հունվարի 24-ին ոստիկաններն անտառում լսել են երեխայի լացի ձայն։ Տղային հայտնաբերել են փոքրիկի կղզու վրա, փշոտ թփուտի մեջ, թրջված եւ սառած, սակայն չի ունեցել լուրջ վնասվածքներ։ Փոքրիկը ոստիկաններին պատմել է, որ նա «անտառում ունի ընկեր, ով այս ընթացքում հոգ է տարել իր մասին, իսկ ընկերը՝ արջն է»։ Նա իրավապահներից խնդրել է ջուր եւ իր մայրիկին։
Նույնը նա պատմել է նաեւ թերթին։
«Աստված նրան ընկեր է ուղակել, որպեսզի հոգա նրա մասին։ Հրաշքներ լինում են»,- գրել է պարբերականը։
Շերիֆը հայտնել է, որ երեխային հասնելու համար հատել են սառած ջուրը, որը խորն էր։ Երեխան ունի 66 սմ բարձրություն, եւ դեռ չեն պարզել, թե ինչպես է նա հայտնվել այդ կղզյակի վրա։
Սև արջերը Հյուսիսային Կարոլինայում ամենատարածված տեսակն է։ Մեծ արջն ունի մինչեւ 2 մետր բարձրություն, միջինը կշռում է 360 կգ։ Այս տեսակի արջերը շատ հազվադեպ են հարձակվում մարդկանց վրա եւ փորձում են խուսափել մարդկանցից։

Медведь спас пропавшего в лесу трехлетнего ребенка 01/28/2019   14:27  |  Из жизни
В американском округе Крейвен, штат Северная Каролина, обнаружили пропавшего в лесу в мороз маленького мальчика. Как сообщает Lenta.ru со ссылкой на издание The Guardian, ребенок уверяет, что ему помог выжить черный медведь.
Трехлетний Кейси Хэтэуэй (Casey Hathaway) исчез во вторник, 22 января. Он играл на заднем дворе у бабушки вместе с двумя другими детьми и не вернулся домой. Вечером температура опустилась до минус шести градусов по Цельсию, при этом ребенок был одет не по погоде.
Его искали с помощью вертолетов, дронов, кинологов и водолазов. Помимо этого, лес прочесывали сотни волонтеров. К четвергу холодный ветер и дождь настолько усилились, что добровольцев попросили прекратить поиски.
В четверг, 24 января, полиция услышала в лесу плач ребенка. Мальчика обнаружили на островке в колючем кустарнике, он замерз и промок, однако отделался всего парой царапин. Кейси объяснил полицейским, что «у него есть друг в лесу, и он все время заботился о нем — и это медведь». Он попросил у стражей порядка немного воды и очень хотел вернуться к матери.
То же самое мальчик рассказал тете. «Господь послал ему друга, чтобы тот позаботился о нем. Чудеса случаются», — отметила она.
Шериф Чип Хьюз (Chip Hughes) добавил, что спасателям пришлось добираться до мальчика через ледяную воду глубиной по грудь. Рост ребенка составляет 66 сантиметров, и, как он перебрался на остров, пока неизвестно.
Черный медведь, или барибал, — наиболее распространенный в Северной Америке вид медведей. Взрослый самец может достигать длины до двух метров, в среднем он весит до 360 килограммов. Представители этого вида очень редко нападают на человека и предпочитают избегать встречи с ним.