Մեկուսարանում haynews.am կայքի սեփականատեր Մհեր Եղիազարյանի մահվան պատճառը պարզելու համար նշանակվել է փորձաքննություն 01/26/2019   16:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավոր, haynews.am կայքի սեփականատեր Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքները։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնել են ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ նշելով, որ նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Մհեր Եղիազարյանի ինքնազգացողության կտրուկ վատթարացել է այսօր՝ լուսադեմին։ Ըստ ՔԿՀ-ի՝ ժամը 06։15-ի սահմաններում հրավիրվել է շտապօգնություն, որի կողմից ժամը 06։35-ի սահմաններում արձանագրվել է կալանավորված անձի կենսաբանական մահը։ Նախնական վարկածով՝ Եղիազարայանը մահացել է սրտի անբավարարության հետեւանքով։
Հիշեցնենք, որ Haynews.am-ի կայքի ղեկավար Մհեր Եղիազարյանը ձերբակալվել է 2018 թվականի դեկտեմբերին՝ կաշառք տալու պատրվակով, առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության գործի շրջանակներում:
ԱԱԾն հաղորդագրություն էր տարածել, որտեղ ասվում էր, որ «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաս¬տան» կուսակցության փոխնախագահ, «Haynews.am» լրատվական կայքի պատասխանատու Մհեր Եղիազարյանը, խաբեությամբ ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, 2014թ. փետրվարից մինչև 2018թ. հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, անձամբ, կամ միջնորդների միջոցով, չարաշահելով ՀՀ մի շարք քաղաքացիների, այդ թվում առանձին զինծառայողների վստահությունը, ծառայության կամ աշխատանքի տեղավորելու, ծառայողական առաջխաղացման, կամ այլ տարաբնույթ հարցեր լուծելու համար, կաշառք տալու պատրվա¬կով նրանցից պահանջել, ստացել և առանց որևէ գործողություն կատարելու խար¬դախությամբ հափշտակել է 180 հազար դրամից մինչև առանձնապես խոշոր չափերի հասնող՝ 10 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 մլն 775 հազար ՀՀ դրամ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 34-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Մհեր Եղիազարյանը ձերբակալվել է, կատարվում է նախաքննություն:
Հայտարարությամբ հանդես եկավ նաեւ Մհեր Եղիազարյանը՝ նշելով, որ չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը եւ հացադուլ հայտարարեց՝ իր հանդեպ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքին չվստահելու և քննությունը ուշացված տանելու պատճառով՝ նշելով, որ հրաժարվում է շարունակել մասնակցություն ունենալ այդ գործընթացին:

Судмедэкспертиза назначена для установления причины смерти владельца сайта Haynews.am в СИЗО 01/26/2019   16:39  |  Лента новостей
Следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления СК РА по Еревану ведется расследования для установления обстоятельств смерти владельца сайта Haynews.am Мгера Егиазаряна. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете РА.  В ведомстве также проинформировали, что назначена судебно-медицинская экспертиза.
Заключенный Мгер Егиазарян 1968 года рождения скончался в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” министерства юстиции Армении на рассвете в субботу, 26-го января.
Каксообщили в УИУ, его смерть примерно в 06:35 констатировала бригада “Скорой помощи”, прибывшая в УИУ по вызову, поступившему около 06:15.
По факту ведется предварительное расследование, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Уголовно-исполнительная служба Минюста Армениу выражает соболезнования родным умершего.
Напомним, руководитель сайта Haynews.am был задержан еще весной прошлого года  в рамках дела о мошенничестве под предлогом дачи взятки.
Служба национальной безопасности Армении тогда распространила сообщение, в котором отмечалось, что   заместитель председателя партии "Армянские Орлы. Единая Армения", ответственный за новостной сайт Haynews.am Мгер Егиазарян в период с февраля 2014 года по октябрь 2018 года, вынашивая умысел на хищение чужого путем мошенничества, лично или же через посредников, злоупотребив доверием ряда граждан Армении, в том числе и отдельных военнослужащих с целью дачи взятки за устройство на работу, продвижение по службе или решение других вопросов требовал, получил и без совершения каких-либо действий присвоил сумму в размере от 180 тыс. драмов до $10 тыс., что эквивалентно 4 млн.775 тыс. драмов.
Позже, в начале декабря, Мгер Егиазарян объявил голодовку из-за отсутствия доверия к ходу предварительного расследования возбужденного в отношении него уголовного дела и затягивания следствия, заявив, что отказывается продолжать участвовать в этом процессе.