«Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի գործադիր տնօրենը կալանավորվեց 01/26/2019   15:08  |  Քրեական խրոնիկոն
Դատարանը նախօրեին՝ ուշ երեկոյան, բավարարել է քննիչի միջնորդությունը՝ «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի գործադիր տնօրենի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Հիմնադրամի գործադիր տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել` առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու համար:
2018թ. մայիսի 25-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել է «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանի դիմումն առ այն, որ ապրիլի 6-ին Հայաստանի Երիտասարդական հիմնադրամի գործադիր տնօրենը հիշյալ հիմնադրամի անունից ինքն իր հետ կնքել է 326.000.000 ՀՀ դրամի փոխառության պայմանագիր:
Դիմումի հիման վրա՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում նախապատրաստվել էին նյութեր, որոնց արդյունքներով հարուցվել էր քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի գործադիր տնօրենը, 2010 թվականից հանդիսանալով հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, 2013 թվականի ապրիլի 29-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում յուրացման եղանակով հիմնադրամից հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Նպատակ ունենալով թաքցնել և խեղաթյուրել առերևույթ հափշտակված առանձնապես խոշոր չափի գումարի հանցավոր ծագումը, դրա իրական բնույթը՝ օրինականացրել է այն՝ փոխկապակցված տարբեր ընկերությունների և ֆիզիկական անձանց հաշվեհամարներին մաս-մաս փոխանցելու, կանխիկացնելու, ինչպես նաև՝ տարատեսակ գործարքներ իրականացնելու միջոցով:
2019թ. հունվարի 24-ին «Հայաստանի Երիտասարդական հիմնադրամ»-ի գործադիր տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ:
10:00 26/01/2019  |  ՄամուլԻրավապահները տեւական ժամանակ տարակուսանքների մեջ է եղել. Տեր-Հովակիմյանը բարեկամական կապերի մեջ է ԱԱԾ նախկին ղեկավար Կառլոս Ղազարյանի հետ. «Ժողովուրդ»
15:18 25/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և յուրացում կատարելու համար
09:55 24/01/2019  |  ՄամուլՀայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի գործադիր տնօրենին կալանավորելու որոշում է կայացվել. «Ժողովուրդ»
00:10 12/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀերմինե Նաղդալյանն ու Կարեն Ավագյանը զրկվեցին կուսակցական պաշտոններից
19:17 12/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի գործադիր տնօրենն ինքն իր հետ կնքել է 326.000.000 դրամի փոխառության պայմանագիր
17:31 12/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել
17:32 01/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանն ահազանգել է 326 մլն դրամի հափշտակության մասին. հարուցվել է քրեական գործ

Исполнительный директор Молодежного фонда Армении взят под стражу 01/26/2019   15:52  |  Криминальная хроника
Суд поздно вечером удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении исполнительного директора молодежного фонда Армении меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщает Следственный комитет Армении.
Как проинформировало ранее ведомство, исполнительному директору Молодежного фонда Армении предъявлено обвинение в отмывании денег и совершении присвоения в особо крупном размере.
Ранее СК РА сообщил, что 25-го мая 2018 года Следственный комитет получил заявление члена Совета попечителей Молодежного фонда Армении, депутата Национального собрания РА Карена Авагяна, согласно которому 6-го апреля исполнительный директор Молодежного фонда Армении от имени вышеупомянутого фонда заключил сам собой договор займа на сумму 326.000.000 драмов.
На основе заявления следственным управлением СК РА по Еревану были подготовлены материалы, на основе результатов которых было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179(“Присвоение в особо крупных размерах”) УК РА.
Следствием установлено, что исполнительный директор Молодежного ионда Армении, занимая с 2010 года пост исполнительного директора, в период с 29-го апреля 2013 года по 22-е мая 2018 года  путем присвоения совершил хищение вверенной ему суммы в особо крупном размере.
Сообщалось, что с целью сокрытия и искажения преступного происхождения предположительно расхищенной суммы в особо крупном размере, узаконил ее путем перечисления по частям на счета  различных аффилированных компаний и физических лиц, обналичивания, а также совершения разного рода сделок.Директору Молодежного фонда Армении предъявлено обвинение в отмывании и присвоении денег24-го января 2019 года директору Молодежного фонда Армении было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 и пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного  кодекса РА. Следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.