«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում կալանավոր է մահացել 01/26/2019   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորված անձ Մհեր Եղիազարյանի (ծնված 1968թ․, մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 հ․ (խարդախությունը) 2-րդ և 3-րդ մասերով, 38-34-312 հ․ 2-րդ և 3-րդ մասերով), ինքնազգացողության կտրուկ վատթարացման կապակցությամբ հունվարի 26-ին՝ ժամը 06։15-ի սահմաններում հրավիրվել է շտապօգնություն, որի կողմից ժամը 06։35-ի սահմաններում արձանագրվել է կալանավորված անձի կենսաբանական մահը։ Այս մասին հայտնում է Քրակատարողական ծառայությունը:
Փաստի կապակցությամբ կատարվում է նախաքննություն, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունը հայտնում է իր ցավակցությունը մահացածի հարազատներին։
Հիշեցնենք, որ Haynews.am-ի կայքի ղեկավար Մհեր Եղիազարյանը դեռևս անցյալ տարվա գարնանը ձերբակալվել էր՝ կաշառք տալու պատրվակով, առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության գործի շրջանակներում:
ԱԱԾն հաղորդագրություն էր տարածել, որտեղ ասվում էր, որ «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաս­տան» կուսակցության փոխնախագահ, «Haynews.am» լրատվական կայքի պատաս­խա­­նա­տու Մհեր Եղիազարյանը, խաբեությամբ ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, 2014թ. փետրվարից մինչև 2018թ. հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատ­վածում, անձամբ, կամ միջնորդների միջոցով, չարաշահելով ՀՀ մի շարք քաղաքացիների, այդ թվում առանձին զինծառայողների վստահությունը, ծառայության կամ աշխա­տանքի տեղա­վորելու, ծառայողական առաջխաղացման, կամ այլ տարաբնույթ հարցեր լուծելու համար, կաշառք տալու պատրվա­կով նրանցից պահանջել, ստացել և առանց որևէ գործողություն կատարելու խար­դախությամբ հափշտակել է 180 հազար դրամից մինչև առանձնա­պես խոշոր չափերի հասնող՝ 10 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 մլն 775 հազար ՀՀ դրամ­:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 34-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Մհեր Եղիազարյանը ձերբակալվել է, կատար­վում է նախաքննություն:
Ավելի ուշ՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերի առաջին օրերին, Մհեր Եղիազարյանը հացադուլ էր հայտարարել՝ իր հանդեպ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքին չվստահելու և քննությունը ուշացված տանելու պատճառով՝ նշելով, որ հրաժարվում եմ շարունակել մասնակցություն ունենալ այդ գործընթացին:

Заключенный скончался в УИУ “Нубарашен” 01/26/2019 16:29 | Лента новостей
Заключенный Мгер Егиазарян 1968 года рождения скончался в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” министерства юстиции Армении рано утром в субботу, 26-го января.
Самочувствие Мгера Егиазаряна 1968 года рождения резко ухудшилось сегодня на рассвете. Как сообщили в УИУ, его смерть примерно в 06:35 констатировала бригада “Скорой помощи”, прибывшая в УИУ по вызову, поступившему около 06:15.
Уголовно-исполнительная служба Минюста Армениу выражает соболезнования родным умершего.
Напомним, руководитель сайта Haynews.am был задержан еще весной прошлого года в рамках дела о мошенничестве под предлогом дачи взятки.
Служба национальной безопасности Армении тогда распространила сообщение, в котором отмечалось, что заместитель председателя партии "Армянские Орлы. Единая Армения", ответственный за новостной сайт Haynews.am Мгер Егиазарян в период с февраля 2014 года по октябрь 2018 года, вынашивая умысел на хищение чужого путем мошенничества, лично или же через посредников, злоупотребив доверием ряда граждан Армении, в том числе и отдельных военнослужащих с целью дачи взятки за устройство на работу, продвижение по службе или решение других вопросов требовал, получил и без совершения каких-либо действий присвоил сумму в размере от 180 тыс. драмов до $10 тыс., что эквивалентно 4 млн.775 тыс. драмов.
Позже, в начале декабря, Мгер Егиазарян объявил голодовку из-за отсутствия доверия к ходу предварительного расследования возбужденного в отношении него уголовного дела и затягивания следствия, заявив, что отказывается продолжать участвовать в этом процессе.