Անտառային տարածքներում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է 01/25/2019 10:19 | Արտակարգ պատահարներ
Հունվարի 24-ին, ժամը 18:32-ին «911» ծառայությանն ահազանգ է ստացվել, որ Լոռու մարզի Վահագնաձոր գյուղում գտնվող երկաթգծի մոտակայքում այրվում է խոտածածկ տարածք:
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երեք մարտական հաշվարկ և մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը:
Պարզվել է, որ հրդեհը տարածվել է մոտակա անտառային հատված, այրվում է մոտ 6 հա խոտածածկույթ:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցում են 19 հրշեջ-փրկարար, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության 15 աշխատակից, «Հայանտառ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության 5 աշխատակից և Վահագնաձոր գյուղի բնակիչներ:
Դեպքի վայրում են Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը և Փրկարար ծառայության տնօրեն, փ/ծ գնդապետ Արտակ Նահապետյանը:
Հունվարի 25-ին, ժամը 08:00-ին դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը:

Крупный лесной пожар в Лорийской области Армении локализован 01/25/2019   10:46  |  Чрезвычайное просшествие
Крупный пожар произошел в Лорийской области Армении 24-го января вечером.
Как сообщает МЧС республики, в 18:32 24-го января в службу "911" поступил звонок о том, что близ железнодорожных путей рядом с селом Ваагнадзор загорелась трава.
На место отправились три боевых расчета и оперативная группа областного спасательного управления.
Выяснилось, что огонь перекинулся на ближайшую лесную зону, горит около 6 га травяного покрытия.
В работах по тушению пожара участвуют 19 пожарников, 15 сотрудников ЗАО "Южно-кавказская железная дорога", 5 работников государственной не коммерческой организации "Армлес" и жители села Ваагнадзор.
На месте происшествия находятся глава МЧС Феликс Цолакян и директор Спасательной службы, полковник Артак Нагапетян.
В 08:00 25-го января на место возгорания направились отряд по проведению спасательных работ специального назначения.
“В 09:30 возгорание удалось локализовать. Будет предоставлена  дополнительная информация”, - говорится в сообщении.