ՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությանը պարտավորեցրել է գերմանական Scholz AG ընկերությանը 3600 եվրո փոխհատուցում վճարել. tert.am 01/24/2019 17:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) վճիռ է կայացրել Scholz AG-ն ընդդեմ Հայաստանի գործով: tert.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնի է, որ գերմանական Scholz AG կորպորացիան Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների կոնվենցիայի 34-րդ հոդվածի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության դեմ հայց էր ներկայացրել 2010թ. մարտի 19-ին:
1990-ական թվականներից սկսած հայցվոր ընկերությունը կանոնավոր մետաղ է գնել Ա. Սաֆարյանից և Հայաստանում գրանցված Associates LLC ՍՊԸ-ից: 1999թ. փետրվարի 8-ին, 2000թ. ապրիլի 10-ին և 2003թ. ապրիլի 2-ին հայցվոր ընկերությունն ու իրեն պատկանող KBKS ընկերությունը երեք պայմանագիր են կնքել LLC-ի հետ, որի շրջանակում գերմանական ընկերությունները պարտավորվել են մետաղի դիմաց նախապես վճարել LLC-ին:
2002թ. հայցվոր ընկերությունը LLC-ին տրամադրել է 100 000 եվրո վարկ, որը պետք է վերադարձված լիներ 2003թ. հունվարի 31-ի դրությամբ: Վարկի նպատակն էր օգնել LLC-ին մարել բանկից վերցված վարկը: Սակայն գերմանական ընկերության տրամադրած գումարը չի վերադարձվել: Նշվում է, որ LLC-ն չի կատարել իր պարտավորություններն ու նախապես ստացած գումարի դիմաց ավելի քիչ մետաղ է տրամադրել:
2005թ. ընկերությունների միջև իրականացված հաշվարկի արդյունքում պարզվել է, որ LLC-ն Scholz AG-ին պարտք է 1 213 824 դոլար: Բանակցություների արդյունքում հայցվոր ընկերությունը համաձայնել է թեթևացնել պարտքային բեռն ու այն հասցնել 613 824 դոլարի՝ այն նախապայմանով, որ LLC-ն պարտքի մնացած մասը՝ 600 000 դոլարը, կվճարի ըստ սահմանված ժամանակացույցի:
Կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնության շրջանակում LLC-ն պարտավորվել է պարտքը մարել հինգ վճարումով, որից առաջինը պետք է տեղի ունենար 2005թ. դեկտեմբերի 15-ին:
Սակայն հայկական ընկերությունը չի կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները, ինչից հետո Scholz AG-ն դիմել է Առևտրային դատարան: Դրան ի պատասխան LLC-ն դիմել է ՀՀ Առևտրի պալատի արբիտրաժային դատարան: Որոշ ժամանակ անց ՀՀ Առևտրի պալատի արբիտրաժային դատարան հայց է ներկայացնում նաև Scholz AG-ն, որը, սակայն, մերժվում է:

ЕСПЧ обязал правительство Армении выплатить немецкой компании Scholz AG компенсацию в размере 3600 евро - Tert.am 01/24/2019   18:10  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) вынес решение по жалобе Scholz AG против Армении.
Как передает издание Tert.am, известно, что немецкая корпорация Scholz AG 19 марта 2010 года подала иск против Республики Армения на основании статьи 34 Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
С 1990-х гг. компания - истец закупала металл у А. Сафаряна и зарегистрированного в Армении ООО Associates LLC.
8 февраля  1999 г., 10 апреля 2000 г. и  2 апреля 2003 г. компания-истец и ее дочерняя компания KBKS подписали три договора с OOO, в  рамках которых немецкие компании обязались платить за металл заранее.
В 2002 году компания -истец предоставила OOO кредит в размере 100 000 евро, который должен был быть возвращен до 31 января в 2003 года. Целью кредита было помочь LLC погасить, взятый в банке, кредит. Однако деньги немецкой компании не были возвращены.
Отмечается, что OOO не выполнило свои обязательства и за заранее полученную сумму предоставило металл меньше положенного.
В результате расчетов, осуществленных между компаниями в 2005 году, выяснилось, что OOO должнo  Scholz AG 1 213 824  долларов.
В результате переговоров компания-истец согласилась  облегчить долговое бремя и довести его до 613 824 долларов при условии, что OOO выплатит оставшуюся часть долга - 600 000 долларов, в соответствии с установленным графиком.
В рамках соглашения, заключенного между сторонами, OOO обязалось погасить задолженность пятью платежами, первый из которых должен был состояться 15 декабря 2005 г.
Однако армянская компания не выполнила свои обязательства, после чего Scholz AG обратилась в Международный коммерческий арбитражный суд.
В ответ OOO обратилoсь в Арбитражный суд при торгово-промышленной палате Армении.  Некоторое время спустя Scholz AG также подала иск в Арбитражный суд при торгово-промышленной палате Армении, который, однако, был отклонен.