Արցախա-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի խախտումների քանակը կտրուկ նվազել է. Դավիթ Բաբայան 01/23/2019 15:16 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին վերջին շրջանում կտրուկ նվազել է հրադադարի ռեժիմի խախտումների քանակը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Խախտումների քանակը կտրուկ նվազել է Ադրբեջանի կողմից: Սահմանային վիճակն ընդհանուր առմամբ կայուն է: Սա մենք ողջունում ենք, բայց մյուս կողմից հակառակորդը չի վերանայել իր քաղաքականությունը, որը հիմնված է թշնամանքի վրա: Նա շարունակում է իր հակահայկական քաղաքականությունը բոլոր ոլորտներում: 2018 թ. ամենալայնածավալ զորավարժություններն են արել իրենց պատմության ընթացքում: Մենք գործ ունենք մի պետության հետ, որը ահաբեկչական է, չի էլ թաքցնում Արցախի կործանման իր երազանքները, Սևանի, Երևանի գրավումը և այլն»,- ասաց Բաբայանը:
Հարցին, թե արդյոք կարելի՞ է սահմանին լարվածության նվազումը կապել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև օպերատիվ կապի հաստատման հետ, Բաբայանը պատասխանեց, որ պատճառները տարբեր կարող են լինել:
«Տարբեր բաների հետ կարելի է կապել, բայց էությունը չի փոխվել: Փաստը կա, բայց նրա նպատակները չեն փոխվել: Մենք միշտ ասել ենք, որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որ ամենաանհարմար և անսպասելի պահի, ամենանենգ ձևով կարող է դիմել ամենաանկանխատեսելի քայլի»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ԴուշանբեումԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել սահմանագծումլարումը նվազեցնելու և միջադեպերը կանխելու վերաբերյալ: Երկու երկրների ղեկավարներիհամաձայնության արդյունքում «օպերատիվ կապ» է հաստատվել Հայաստանի ու Ադրբեջանիմիջև:

В Степанакерте рассказали о ситуации на границе с Азербайджаном 01/23/2019   15:39  |  Карабахский конфликт
Число нарушений режима прекращения огня на границе Арцаха и Азербайджана резко сократилось. Об этом "Арменпресс" сообщил пресс-секретарь президента Республики Арцаха Давид Бабаян.
'Число нарушений со стороны Азербайджана резко сократилось. Ситуация на границе в целом стабильная. Мы это приветствуем, однако с другой стороны противник не пересмотрел своей политики, которая основывается на вражде. Он продолжает свою антиармянскую политику по всем направлениям.  В 2018 году они провели самые широкомасштабные за всю их историю учения. Мы имеем дело с государством, которое террористическое и которое не скрывает своих грез об уничтожении Арцаха, захвате Севана, Еревана и т.д.", - сказал Бабаян.
На вопрос о том,  можно ли связывать спад напряженности на границе с установлением оперативной связи между Арменией и Азербайджаном, Бабаян отметил, что причин могут быть разными.
"Можно это связывать с различными вещами, однако суть не изменилась. Есть факт, но  его цели не претерпели изменений. Мы всегда говорили, что Азербайджана – это та страна, которая в самый неудобный и неожиданный момент, самым коварным образом может прибегнуть к самым не предсказуемым шагам", - отметил Давид Бабаян.