ՀՀ վարչապետն ու ԱԶԲ նախագահը պայմանավորվել են ընդլայնել համագործակցության ոլորտները 01/22/2019 16:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Դավոսում կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ասիական զարգացման բանկի նախագահ Տակեհիկո Նակաոյի հետ:
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանում ԱԶԲ-ի աջակցությամբ իրականացվող մի շարք ծրագրերի ընթացքը, այդ թվում՝ ճանապարհաշինության, մասնավորապես, Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման, ենթակառուցվածքների զարգացման, սեյսմիկ անվտանգության բարելավման և այլ բնագավառներում:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ԱԶԲ-ի միջև սերտ համագործակցությունն ու ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը, զրուցակցին ներկայացրել ՀՀ տնտեսության մեջ տեղի ունեցող դրական զարգացումները: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ՀՀ կառավարությունը վճռական է բարեփոխումների իրականացման և մեր երկրում տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու հարցում:
Կողմերը քննարկել են նաև ԱԶԲ-ի կողմից մեր երկրի փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
ԱԶԲ նախագահը նշել է, որ պատրաստ են ՀՀ կառավարության հետ քննարկել ծրագրերի ընդլայնման և ավելի մեծ ծավալով նախագծերի կյանքի կոչման հնարավորությունները, որոնք կընդգրկեն նոր ոլորտներ:

Премьер Армении и президент Азиатского банка развития в Давосе договорились расширить сферы сотрудничества 01/22/2019   16:59  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на полях экономического форума в Давосе встретился с президентом Азиатского банка развития (АБР) Такехико Накао.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, на встрече был обсужден процесс реализации ряда осуществляемых при поддержке АБР программ, в том числе по строительству дорог, в частности, автомагистрали «Север-Юг», развития инфраструктур, улучшения сейсмической безопасности и других сфер.
Пашинян придал важность тесному сотрудничеству между правительством РА и АЮР, а также эффективной реализации программ. Он представил собеседнику позитивные процессы в экономике Армении.
Никол Пашинян подчеркнул, что правительство Армении настроено решительно в вопросе реализации реформ и осуществления экономической революции в Армении.
Стороны обсудили также вопросы, касающиеся реализуемых со стороны АБР программ, направленных на развитие малого и среднего бизнеса в Армении.
Президент АБР заявил о готовности обсудить с правительством Армении возможности расширения программ и претворения в жизнь более емких проектов, которые охватят  новые сферы.