Ալեքսանդր Լապշինը ցանկանում է իր բլոգում պատմել Ադրբեջանի կողմից գնդակոծվող հայկական գյուղերի մասին 01/22/2019 13:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում բանտարկության մեջ եղած բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ցանկանում է իր բլոգներից մեկում պատմել Ադրբեջանի կողմից գնդակոծվող հայկական գյուղերի մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Լապշինն ասաց հունվարի 22-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
«Դիմել եմ Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայություն և խնդրել, որ ինձ թույլատրվի այցելել սահմանային գոտի, որպեսզի իմ բլոգում կարողանամ պատմել այն Ադրբեջանի կողմից գնդակոծվող գյուղերում ապրող մարդկանց կյանքի մասին: Դա Նոյեմբերյանի շրջանն է և մի քանի այլ շրջաններ»,- ասաց Լապշինը:
4-րդ անգամ Հայաստանում գտնվող բլոգերն այս անգամ եկել է բացառապես ճանաչողական այցով:
«Ցանկանում եմ մեքենա վարձակալել, շրջել երկրով, տեսնել այն, ինչ դեռ չեմ տեսել: Ես հարցում եմ ուղարկել, ցանկանում եմ տեսնել Սյունիքը, որտեղ դեռ չեմ եղել»,- նշեց նա:
Լապշինը ձերբակալվել էր 2016 թվականին Բելառուսում՝ Ադրբեջանի հարցման համաձայն: Պաշտոնական Բաքուն բլոգերին «սև ցուցակ»-ի մեջ էր ներառել առանց իրենց հետ համաձայնեցնելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու պատճառով:

Лапшин хочет рассказать в своем блоге об армянских селах, подвергающихся обстрелам со стороны Азербайджана 01/22/2019   15:27  |  Лента новостей
Российско-израильский блогер Александр Лапшин изъявил желание в одном из блогов рассказать об армянских селах, подвергающихся обстрелам со стороны Азербайджана. Об этом сообщил на пресс-конференции во вторник, 22 января. Слов а
“Я обратился в пресс-службу Министерства обороны и попросил разрешения на посещение приграничной зоны, чтобы я смог в своем блоге рассказать о жизни людей, проживающих в селах, который подвергаются обстрелам со стороны Азербайджана. Это Ноемберянский район и некоторые другие места”, - приводит слова Лапшина “Арменпресс”.
Александр Лапшин посещает Армению уже в четвертый раз. На сей раз он приехал с ознакомительным визитом.
“Хочу взять в прокат машину, поездить по стране, увидеть то, что я еще не видел. Я направил запрос: хочу посетить Сюнике, хде еще побывать не успел”, - сказал Лапшин.
Гражданин РФ и Израиля Александр Лапшин был задержан в 2016 году на территории Республики Беларусь на основании запроса генеральной прокуратуры Азербайджана.
14:24 22/01/2019  |  Лента новостейЕСПЧ принял к своему производству иск блогера Лапшина против Азербайджана