Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու մասին դատարանի որոշումը դեռևս չի տրամադրվել պաշտպաններին 01/21/2019 13:27 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը տեղեկացնում է, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի 18.01.2019 թվականի որոշումը, որով դատարանը բավարարել է ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու մասին և մերժել է պաշտպանների միջնորդությունը՝ կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին, առ այսօր չի տրամադրվել պաշտպաններին: Այս մասին հայտնում է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը:
Դատական ակտը կայացրած դատավոր Արթուր Մկրտչյանի աշխատակազմից պաշտպաններին տեղեկացրել են, որ դատական ակտը դեռևս պատրաստ չի, իսկ այն տրամադրելու ժամկետի մասին ոչինչ չեն կարող հայտնել:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 18.01.2019 թ․ պաշտպանների կողմից նշված որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել, սակայն դատական ակտը պաշտպաններին, ինչպես նաև ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանին չտրամադրելով ընդհանուր իրավասության դատարանը խոչընդոտում է բողոքարկման իրավունքի իրացումն՝ անհարկի ձգձգելով վերաքննիչ ատյանում գործի քննության ժամկետները:
Պաշտպանական խումբն արձանագրում է Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների հերթական կոպիտ խախտումը դատարանի կողմից՝ միաժամանակ արձանագրելով ներպետական դատական ատյանների անարդյունավետությունը:

Суд пока не предоставил адвокатам копии решения о продлении ареста экс-президента Армении Роберта Кочаряна 01/21/2019   13:51  |  Криминальная хроника
Адвокатам пока не предоставили копии решения от 18 января с.г., которым суд  удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы о продлении второму президенту Армении Роберту Кочаряну меры пресечения в виде заключения под стражу и отклонил ходатайство защиты об его освобождении под залог. Об этом сообщила команда адвокатов экс-президента.
В администрации судьи Артура Мкртчяна, который вынес решение, сообщили, что судебный акт еще не готов, а сроках ничего сообщить не могут.
Адвокаты напомнили, что защита еще 18 января с.г. подала апелляционную жалобу на указанное решение, однако суд общей юрисдикции, не предоставляя судебный акт защите, а также Апелляционному уголовному суду РА, препятствует реализации права на обжалование, без надобности затягивая со сроком рассмотрения дела в Апелляционной инстанции.
Команда адвокатов констатирует очередное грубое нарушение прав Роберта Кочаряна со стороны суда, одновременно фиксируя неэффективность внутригосударственных судебных инстанций.