Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպք 01/21/2019 11:11 | Քրեական խրոնիկոն
«Նաիրի Ինշուրանս ապահովագրական» ՍՊԸ-ն, ըստ նախնական հաշվարկի, պետությանը պատճառել է մոտ 200 մլն դրամի վնաս: Այհս մասին հայտնում է ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Իրավապահ մարմիների համագործակցության շրջանակում ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչության և Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ ձեռնարկված համատեղ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպք:
ՀՀ Ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2016-2017 թվականների ընթացքում «Նաիրի Ինշուրանս ապահովագրական» ՍՊԸ ղեկավար անձինք շահառուների հետ ապահովագրական պայմանագրերի կնքումն արհեստականորեն ձևակերպել են որպես ապահովագրական միջնորդ հանդիսացող տարբեր անձանց անուններով և դրանց դիմաց դուրս գրել ապահովագրական միջնորդավճարներ: Ապահովագրական միջնորդ հանդիսացող անհատ ձեռնարկատերերը եղել են «Նաիրի Ինշուրանս ապահովագրական» ՍՊԸ նախկին աշխատակիցներ, ինչպես նաև ընկերության հետ առնչություն ունեցող այլ անձինք, որոնք փաստացի ապահովագրական միջնորդային գործունեություն չեն ծավալել, սակայն վերջիններիս անվամբ, որպես ապահովագրական պոլիսների կնքման համար հասանելիք միջնորդավճարներ, «Նաիրի Ինշուրանս ապահովագրական» ՍՊԸ-ի կողմից փոխանցվել են առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ:
Արդյունքում, որպես միջնորդավճար փոխանցված գումարները «Նաիրի Ինշուրանս ապահովագրական» ՍՊԸ-ի կողմից ներառվել են 2016-2017 թվականների հաշվետու տարիների համար հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկների ծախսային հոդվածի մեջ, նշված գումարների չափով նվազեցվել է հարկվող շահույթը, ինչի հետևանքով, ըստ նախնական հաշվարկի, պետությանը պատճառվել է մոտ 200 միլիոն ՀՀ դրամ գումարի վնաս (առանց տույժ և տուգանքների):
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը պարզելու, պետությանը պատճառված վնասի վերջնական չափը հստակեցնելու և պետական բյուջե վերականգնելու ուղղությամբ:

Страховую компанию "Наири Иншуранс" заподозрили в неуплате налогов в особо крупном размере 01/21/2019 11:45 | Криминальная хроника
Страховое ООО "Наири Иншуранс", по предварительным подсчетам, нанесло государству ущерб в размере 200 млн. драмов. Об этом сообщает отдел информации по связям с общественностью Комитета государственных доходов Армении.
Сообщается, что в результате предпринятых оперативно-розыскных и следственных действий раскрыт случай неуплаты налогов в особо крупных размерах.
"В результате предпринятых Главным управлением по борьбе с организованной преступностью оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что в течение 2016-2017 гг. руководящие лица страхового ООО "Наири Иншуранс" оформляли заключаемые с бенефициарами страховые договора на имена различных лиц, выступающих в качестве страхового посредника, и взамен выписали комиссионные", - говорится в сообщении.
Отмечается, что индивидуальные предприниматели, выступающие в качестве страховых посредников, являлись бывшими сотрудниками "Наири Иншуранс". Среди посредников были и другие лица, имеющие отношение к компании, которые фактически не вели посредническую деятельность по страхованию, однако на их имена компанией "Наири Иншуранс" была перечислена денежная сумма в особо крупном размере в качестве комиссионного вознаграждения, причитающегося за заключение страховых полисов.
В результате, как указывается в сообщении, данные о перечисленных в качестве комиссионного вознаграждения деньгах ООО "Наири Иншуранс" были внесены в статью о расходах за отчетные 2016-2017гг, представленную налоговым органам. Сообщается, что облагаемая налогом прибыль была занижена, вследствие чего государству, по предварительным подсчетам, был нанесен ущерб в размере 200 млн. драмов(без штрафов и пени).
"По факту Главным управлением по борьбе с организованной преступностью Полиции РА возбуждено уголовное дело п о признакам части 2 статьи 205("Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей") УК РА. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются необходимые меры по установлению круга предполагаемых преступников, уточнение окончательного размера причиненного государству ущерба и его возмещению", - говорится в сообщении.