ԵՄ-ն դրական ազդակներ է տեսնում ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման համար 01/19/2019   13:21  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչը հայտարարություն է տարածել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև վերջին շփումները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո արտգործնախարարների հանդիպումները, որոնցից վերջինը տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունվարի 16-ին Փարիզում,  դրական ազդակներ են հաղորդում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի համար:
Եվրամիությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիակատար իրագործում, այդ թվում և արտգործնախարարների վերջին համաձայնությունը այն հարցի շուրջ, որ անհրաժեշտ են հստակ միջոցներ՝ նախապատրաստելու բնակչությանը խաղաղության համար, ինչպես նաև դիտարկել քայլեր՝ ուղղված բանակցությունների ակտիվացմանը»:
Եվրամիությունը հայտնել է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին ու առաջարկություններին, այդ թվում և ԵՄ-ի՝  Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ճգնաժամի գծով հատուկ ներկայացուցչի միջոցով, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահությունն ամրապնդելու ճանապարհով:
«Բոլորը կշահեն տևական խաղաղությունից, որը կօգնի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրացնել իր ներուժը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
16:05 16/01/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն«Մոսկվան 2019 թվականին առաջընթաց է ակնկալում ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում». Լավրով
09:52 16/01/2019  |  Մամուլ«Մենք հարցնում ենք` ինչի՞ դիմաց Ադրբեջանին 5 շրջան վերադարձնենք, չեն ասում». Փաշինյանը` Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպմանն ընդառաջ. «Հրապարակ»
14:42 12/01/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՂարաբաղյան բանակցությունները պետք է անցկացվեն միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև. Ալիև
15:29 11/01/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանի կողմից հնարավոր են էսկալացիոն գործընթացներ. քաղաքագետ

В ЕС увидели позитивные импульсы в переговорах по карабахскому урегулированию 01/19/2019   14:09  |  Карабахский конфликт
Пресс-секретарь верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Майя Косьянчич  выступила с заявлением относительно последних процессов вокруг мирного урегулирования карабахского конфликта.
“Недавние контакты между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также встречи министров иностранных дел двух стран под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ, последняя из которых состоялась 16 января 2019 года в Париже, придают позитивные импульсы прогрессу в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта”, - говорится в заявлении.
Европейский союз рассчитывает на полную реализацию их результатов, в том числе недавней договоренности министров иностранных дел о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру, а также рассмотрения шагов, направленных на активизацию переговоров.
Евросоюз выразил свою полную поддержку посредническим усилиям и предложениям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе через Специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии, а также меры по укреплению доверия между гражданскими обществами.
“Все выиграют от прочного мира, который поможет региону Южного Кавказа реализовать свой потенциал”, – отмечается в заявлении.