ՀՔԾ-ն մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին միջնորդությունը 01/16/2019   18:41  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչը մերժել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ՝ հունվարի 9-ին պաշտպանական խմբի ներկայացրած միջնորդությունը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբից, միջնորդության մերժումը պատճառաբանվել է նրանով, որ մեղադրանքն առաջադրվել է օրենքով սահմանված կարգով ձեռքբերված բավարար ապացույցների հիման վրա և առկա չեն քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքներ:
«Հիշեցնենք, որ միջնորդությամբ նշվել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ  հոդվածով՝ ապօրինի է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Спецследственная служба отклонила ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна 01/17/2019   09:23  |  Криминальная хроника
Следователь Специальной следственной службой РА отклонил ходатайство защиты о прекращении уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Адвокаты экс-президента Армении подали ходатайство 9 января.
Как сообщили "ФактИнфо" в команде адвокатов Роберта Кочаряна, отказ в удовлетворении ходатайства был мотивирован тем, что обвинение было предъявлено на основании достаточных доказательствах, полученных в установленном законом порядке, и нет каких-либо обстоятельств, исключающих уголовное преследование.
"Напомним, в ходатайстве было указано, что предъявленное Роберту Кочаряну обвинение по статье 300.1 Уголовного кодекса РА незаконно", - говорится в заявлении.