Արմեն Աշոտյան. Հայաստանի վարչապետից եւ ԱԳ նախարարից անհապաղ պահանջում եմ այս հարցերի պատասխանը 01/17/2019   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում երեկ տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որի մասին տարածված հաղորդագրությունը տարակուսանք է առաջացնում։
Շուրջ 4 ժամ տեւած բանակցությունները ավարտվել են մի տեքստով, որն ակնհայտորեն փոխհամաձայնեցված է երկու երկրների միջեւ, գրեթե նույնական արտգործնախարարությունների կայքերում եւ անհասկանալիորեն լավատեսական է։
Հայաստանի վարչապետից եւ ԱԳ նախարարից անհապաղ պահանջում եմ հետեւյալ հարցերի պատասխանը՝
1. Հակամարտության կարգավորման ի՞նչ սկզբունքների շուրջ է տեղի ունեցել տվյալ հանդիպումը։
2. Ո՞ր հիմքի վրա է անդրադարձ կատարվել հաղորդագրության մեջ նշված «ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելու, անվտանգության ու տարածաշրջանային կայուն զարգացման» հարցերին։
3. Ադրբեջանի կողմից ինչպիսի՞ փոխզիջումների մասին է խոսք գնացել հանդիպման ընթացքում։
4. Քննարկվե՞լ է արդյոք Նիկոլ Փաշինյանի խոստումը Արցախը բանակցային սեղանին վերադարձնելու մասին եւ ի՞նչ արդյունքով։ 5. Անդրադարձ կատարվե՞լ է արդյոք Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի եւ Ժնեւի պայմանավորվածություններին։

Ашотян немедленно требует от премьера и главы МИД Армении ответы на ряд вопросов 01/17/2019   14:00  |  Карабахский конфликт
В рамках МГ ОБСЕ накануне состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана, распространенное сообщение о которой вызывает недоумение. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА), председатель Постоянной комиссии по внешним отношениям парламента Армении предыдущего созыва Армен Ашотян, коснувшись состоявшейся 16 января в Париже встрече исполняющего обязанности министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.MИД Армении сообщил подробности встречи Мнацаканяна и Мамедъярова в ПарижеАшотян отметил, что продлившиеся около 4 часов переговоры завершились текстом, который очевидно взаимносогласован между двумя странами, он практически идентичен на сайтах министерств иностранных дел двух стран и непонятно оптимистичен.
Армен Ашотян немедленно требует от премьер-министра и министра иностранных дел Армении ответы на следующие вопросы:
1. Вокруг каких принципов урегулирования конфликта состоялась данная встреча?
2. На каком основании были затронуты упомянутые в сообщении вопросы относительно "подготовки населения к миру, стабильному развитию безопасности и региона"?
3. О каких компромиссах со стороны Азербайджана шла речь на встрече?
4. Обсуждалось ли обещание Никола Пашиняна вернуть Арцах за стол переговоров, и каковы результаты?
5. Были ли затронуты венские, петербургские и женевские договоренности?
20:47 16/01/2019  |  Карабахский конфликтMИД Армении сообщил подробности встречи Мнацаканяна и Мамедъярова в Париже