Հոգեբուժարանում անձին ապօրինի պահելու Պաշտպանի արձանագրած դեպքով հարուցվել է քրեական գործ 01/16/2019 11:20 | Քրեական խրոնիկոն
Մարդու իրավունքների պաշտպանի խախտմանորոշման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով Ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել հոգեբուժական հիվանդանոցում անձին ապօրինի պահելու հանցագործության հատկանիշներով: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Մասնավորապես, դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերի 25-ին չհայտարարված այցի հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանը «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ում (նախկինում՝ «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն) արձանագրել էր չափահաս և գործունակ անձին իր կամքին հակառակ ապօրինի պահելու դեպք՝ ոչ հոժարակամ բուժման ընթացակարգերի բացակայությա նպայմաններում: Այդ անձը կարողացել էր լքել հոգեբուժարանը Պաշտպանի իրավասու ներկայացուցչի միջամտությունից հետո։
Դեպքից հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կայացվել էր մարդու իրավունքների խախտման առկայության մասին որոշում, որն ուղարկվել էր Գլխավոր դատախազին, Ոստիկանության պետին և Առողջապահության նախարարին:
Այս նույն դեպքով Պաշտպանի որոշման հիմանվրա Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը հարուցել է վարչական վարույթ, որի արդյունքում հոգեբուժարանում արձանագրվել են խախտումներ և տրվել են պարտադիր կատարման ենթակա հանձնարարականներ։

Уголовное дело возбуждено по факту незаконного удержания человека в ереванской психбольнице 01/16/2019   11:54  |  Криминальная хроника
Полиция Армении возбудила уголовное дело по факту незаконного содержания человека в психиатрической больнице.  Дело заведено по подготовленным материалам о нарушении прав, зафиксированных Защитником прав человека. Об этом сообщает аппарат омбудсмена Армении.
В частности, как указывается в сообщении, еще 25-го октября прошлого года на основании необъявленного визита омбудсмена в ЗАО "Национальный центр охраны психического здоровья"( в прошлом - психиатрический центр "Нубарашен") зафиксировал незаконный случай удержания совершеннолетнего и дееспособного человека в больнице вопреки его воле, в условиях отсутствия процедуры недобровольного лечения. Данное лицо сумело покинуть психиатрическую клинику после вмешательства представителя омбудсмена.
"После инцидента омбудсменом было вынесено решение о наличии нарушения прав человека, которое было направлено генеральному прокурору, начальнику Полиции и министру здравоохранения. На основании решения омбудсмена по данному случаю инспекционный орган здравоохранения и труда возбудил административное производство, в результате которого в психиатрической больнице были зафиксированы нарушения и даны обязательные к исполнению поручения", - отмечается в сообщении.