Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը վերսկսվել է 01/15/2019 12:03 | Քրեական խրոնիկոն
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը: Նիստը նախագահում է դատավոր Արթուր Մկրտչյանը։
Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված կալանավորումն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու վերաբերյալ միջնորդություն են ներկայացրել Քոչարյանի պաշտպանները, իսկ ՀՔԾ–ն միջնորդել է ևս երկու ամսով երկարաձգել կալանքի ժամկետը։
Հիշեցնենք՝ երեկվա դատական նիստում Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններն ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել նախագահող դատավոր Արթուր Մկրտչյանին՝ պատճառաբանելով, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբան Արամ Օրբելյանը մտերիմ է դատավորի ընտանիքի հետ։
Սակայն դատարանը մերժել էր ինքնաբացարկի միջնորդությունը՝ պատճառաբանելով, թե Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կապերը դատավորի ընտանիքի հետ այնքան սերտ չեն, որ ազդեն դատարանի որոշման վրա։

Суд возобновил слушания по ходатайству о мере пресечения в отношении экс-президента Армении Роберта Кочаряна 01/15/2019   12:23  |  Криминальная хроника
Ереванский суд общей юрисдикции возобновил слушания по ходатайству защиты об изменении избранной в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения с заключения под стражу на залог. Председательствует на суде судья Артур Мкртчян.
Еще одно ходатайство подало Специальная следственная служба Армении. ССС просит суд продлить срок ареста Роберта Кочаряна еще на два месяца.
Напомним, на вчерашнем заседании суда защита подала ходатайство об отводе судьи Артура Мкртчяна, сославшись на дружеские отношения между адвокатом Арамом Орбеляном и семьей судьи.
Однако суд отклонил ходатайство адвокатов, указав, что связь не настолько тесная, чтобы повлиять на решение суда.