Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ գործը մակարգվել է դատավոր Արթուր Մկրտչյանին 01/14/2019 11:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում այսօր՝ ժամը 15:00-ին, դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ, կքննվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորումն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած միջնորդությունը: Այս մասին հայտնում է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը:
Պաշտպանական խումբը տեղեկացել է, որ դատարանը միևնույն ժամանակ կքննի նաև Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամիս ժամանակով երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդությունը:
Նշենք նաև, որ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի կողմից՝ հունվարի 10-ին, դատախազների և քննիչի միջնորդությունը բավարարելուց և ինքնաբացարկ հայտնելուց հետո, կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ միջնորդության քննարկումը մակագրվել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին, սակայն դատավոր Գրիգորյանը հունվարի 12-ին ինքնաբացարկ է հայտնել պատճառաբանելով, որ հերթապահ չի եղել, բայց գործն իրեն է մակագրվել:
Այդ ամենից հետո գործը մակագրվել է դատավոր Արթուր Մկրտչյանին:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ միջնորդությունը ներկայացրել են դեռևս նախորդ տարի՝ դեկտեմբերի 26-ին, և դատարանին խնդրել են որոշել սահմանվող գրավի չափը:

Суд рассмотрит ходатайство защиты об освобождении экс-президента Армении Роберта Кочаряна под залог сегодня 01/14/2019   11:42  |  Лента новостей
Суд общей юрисдикции города Еревана(резиденция- Кентрон) под председательством судьи Артура Мкртчяна сегодня рассмотрит ходатайство защиты об изменении избранной в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу с заключения под стражу на залог.
Заседание суда назначено на 15:00. Об этом сообщает команда адвокатов второго Роберта Кочаряна.
Адвокаты сообщили, что суд одновременно рассмотрит и ходатайство Специальной следственной службы Армении о продлении срока ареста Роберта Кочаряна еще на два месяца.
Команда адвокатов экс-президента Армении напомнила, что после удовлетворения ходатайства прокуроров и следователя об отводе судьи Нелли Багдасарян, прошение об освобождении Роберта Кочаряна под залог должен был рассмотреть судья Давид Григорян. Однако судья Григорян 12 января взял самоотвод, мотивировав свое решение тем, что его  было на дежурстве, однако дело передали на рассмотрение ему.
После этого ходатайства были переданы на рассмотрение судье Артуру Мкртчяну.
Напомним, что команда адвокатов второго президента Армении подала ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под залог 26 декабря.