Մհեր Ենոքյանին ներում շնորհելու դեմ սկսված ստորագրահավաքին արդեն իսկ միացել են 800-ից ավելի բժիշկներ 01/12/2019 14:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Օրեր շարունակ մեր հասարակությանը փոթորկում է լուրն այն մասին, թե 1996թ. 19-ամյա Իոսիֆ Աղաջանովի հրեշավոր սպանության գործով նախ գնդակահարության, ապա պատժատեսակը ցմահ ազատազրկմամբ փոխարինված, ներկայումս «Նուբարաշեն» որեակատարողական հիմնարկում իր պատիժը կրող Մհեր Ենոքյանին ներելու նախագծին Արդարադատության նախարարության ներման հանձնաժողովը` նախարար Ա. Զեյնալյանի գլխավորությամբ, դրական եզրակացություն է տվել, և այժմ գնդակը ՀՀ վարչապետի ու նախագահի դաշտում է, և նրանք պետք է որոշեն` կլինի՞ Ենոքյանը ազատության մեջ, թե՞ ոչ:
Այս լուրի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումն են հայտնել շատ հրապարակային գործիչներ, լրագրողներ, իրավաբաններ, հասարակության շրջանում կշիռ ունեցող այլ անձինք, որոնց ճնշող մեծամասնությունը դեմ է Մհեր Ենոքյանին ներելուն:
Հիմնական փաստարկն այն է, թե ինչպես կարելի է և հնարավոր ներել մեկին, ով երբեք չի զղջացել իր կատարած հանցանքի համար ու չի ընդունում այն:
Ինչևէ, կան նաև այնպիսինները, ովքեր համարում են, որ 23 տարին բավական է, մարդն ուղղվել է, ազատազրկման տարիներին բարձրագույն իրավաբանական կրթություն է ստացել, գրքեր է գրում և այլն:
Տուժող կողմի իրավահաջորդները` դաժանաբար սպանված Իոսիֆ Աղաջանովի ծնողներն ու քույրը, կտրականապես դեմ են Մ. Ենոքյանին ներում շնորհելուն, իսկ արդեն իսկ հրապարակային հարցազրույցների ու նախագահին ու վարչապետին ուղղված բաց նամակներում կոչ են արել չներել նրան, քանի որ կա գործող դատավճիռ, համաձայն որի` հենց Ենոքյանն է այդ հրեշավոր հանցագործության գաղափարը հղացողը, կազմակերպիչն ու հիմնական իրագործողը:
Եվ ահա 168.am-ին հայտնի դարձավ, որ Հանրապետության տարբեր հիվանդանոցների թվով 800-ից ավելի բժիշկներ ստորագրահավաք են իրականացրել, որով իրենց բացասական վերաբերմունքն են հայտնում Մհեր Ենոքյանի հնարավոր ազատ արձակման լուրին:
Հիշեցնենք, որ Իոսիֆ Աղաջանովի հայրը` պրոֆեսոր Միխայիլ Աղաջանովը, երկար տարիներ զբաղեցնում է Բժշկական համալսարանի բիոքիմիայի ամբիոնի վարիչի պաշտոնը, և երկրի բժշկական համայնքը իր զորակցությունն է հայտնում իրենց գործընկերոջը, հարգված գիտնականին:
168.am-ը տեղեկացավ, որ ստորագրահավաքին միացել են մասնավորապես «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ», «Էրեբունի», «Շենգավիթ», «Մուրացան» բժշկական կենտրոնների, «Միքայելյան վիրաբուժության կենտրոնի», «1-ին համալսարանական կլինիկայի», «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնի, «2-րդ բուժմիավորման», «Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի»` Մարգարյան ծննդատան, «Ուիգմոր» և «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնների բազմաթից բուժաշխատողներ:

Более 800 врачей присоединились к сбору подписей против помилования Мгера Енокяна 01/12/2019   15:04  |  Лента новостей
Уже несколько дней общественность сотрясает новость о выданном комиссией по помилованию во главе с и.о. министра юстиции Армении Артаком Зейналяном положительном заключении на проект решения о помиловании Мгера Енокяна, приговоренного сначала к расстрелу по делу о зверском убийстве 19-летнего Иосифа Агаджанова, который впоследствии был заменен на пожизненное заключение.
Теперь премьер-министр и президент Армении должны решить, быть Енокяну на свободе или нет.
Свою позицию касательно этой информации уже высказали многие публичные деятели, журналисты, юристы. Подавляющее большинство из них выступает против помилования Мгера Енокяна.
В качестве основного довода они указывают на невозможность помилования того, кто никогда не каялся в содеянном преступлении, и не признает вины.
Есть и те, кто считает, что 23 лет достаточно, чтобы человек исправился и что за эти  годы он получил высшее юридическое образование, пишет книги и т.д..
Правопреемники потерпевшей стороны – родители и сестра жестоко убитого Иосифа Агдажанова - категорично против помилования М. Енокяна. Они в своих публичных интервью и адресованных премьер-министру и президенту открытых письмах призывают не даровать ему помилования, поскольку есть действующий приговор, согласно которому именно Енокян замыслил, организовал  это чудовищное преступление и был его основным исполнителем.
Как стало известно порталу 168.am, более 800 врачей из различных больниц Армении провели сбор подписей, тем самым выражая свое негативное отношение к новости о возможном освобождении Мгера Енокяна.
Напомним, отец Иосифа Агаджанова, профессор Михаил Агаджанов, долгие годы занимает пост заведующего кафедрой биохимии Ереванского государственного медицинского университета, и врачебное сообщество страны выражает поддержку своему коллеге, уважаемому ученому.