ՄԻԵԴ-ը հետաձգել է Սամվել Մայրապետյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը և հարցեր առաջադրել ՀՀ կառավարությանը 01/10/2019   11:11  |  Քրեական խրոնիկոն
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից 2019 թվականի հունվարի 4-ին ստացված գրությամբ ՀՀ կառավարությունը տեղեկացվել է, որ 2019 թվականի հունվարի 2-ին Սամվել Մայրապետյանի փաստաբանները, դիմելով Եվրոպական դատարան, խնդրել են, որ վերջինս, Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնի համաձայն, միջանկյալ միջոց ձեռնարկի` պարտավորեցնելով ՀՀ իշխանություններին վերադարձնել Դիմումատուի անձնագիրը և թույլատրել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող իր կողմից մատնանշված բուժհաստատությունում բուժման նպատակով անհապաղ մեկնել երկրից:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հաջորդ օրն իսկ` հունվարի 3-ին, Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել հետաձգել միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը և ՀՀ կառավարությանն առաջադրել հետևյալ հարցերը՝
• Արդյո՞ք ՀՀ իշխանությունները վերցրել են Դիմումատուի անձնագիրը: Եթե այո, ապա որո՞նք են դրա իրավական և փաստական հիմքերը.
• Հաշվի առնելով Դիմումատուի առողջական վիճակը՝ արդյո՞ք հնարավոր է կազմակերպել վերջինիս բուժումը Հայաստանում:
ՀՀ կառավարությունից պահանջվել է մինչև սույն թվականի հունվարի 11-ը տեղեկություններ ներկայացնել առաջադրված հարցերի շուրջ: Ներկայումս Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը ձեռնարկում է համապատասխան քայլեր նշված տեղեկատվությունը հավաքագրելու, ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը ձևավորելու և սահմանված ժամկետում Եվրոպական դատարան ներկայացնելու համար:
19:54 09/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն խեղաթյուրում է իրականությունը Սամվել Մայրապետյանի գործով
13:50 09/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ պարզաբանումը՝ Սամվել Մայրապետյանի փաստաբանական խմբի հայտարարությունների կապակցությամբ
19:22 08/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն վերադարձրել է Մայրապետյանի անձնագիրը, սակայն թույլ չի տալիս մեկնել երկրից. ՀՔԾ-ն մի ապօրինությունը վերացնելով, կատարել է մեկ այլ ապօրինություն
18:41 29/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը քննարկում է Սամվել Մայրապետյանի պաշտպանների՝ գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը
12:26 29/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄայրապետյանի պաշտպանները միջնորդություն կներկայացնեն՝ գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ
16:34 28/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրհեստական խոչընդոտներ՝ Սամվել Մայրապետյանի առողջական վիճակը օբյեկտիվ գնահատելու ճանապարհին

ЕСПЧ отложил рассмотрение прошения о принятии промежуточной меры по делу Майрапетяна и адресовал вопросы правительству Армении 01/10/2019   11:32  |  Криминальная хроника
Правительство Армении в поступившем из Европейского суда по правам человека 4 января 2019 года письме  проинформировали о том, что 2-го января 2019 года адвокаты предпринимателя Самвела Майрапетяна, обратившись в ЕСПЧ, просили в соответствии с  правилом 39 регламента ЕСПЧ предпринять промежуточную меру, обязав власти Армении вернуть  паспорт заявителя и разрешить ему немедленно выехать из страны с целью прохождения лечения в указанной им клинике в Германии.
Как сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Министерства юстиции Армении, на следующий день, 3 января, Европейский суд вынес решение отложить рассмотрение вопроса о принятии промежуточной меры и адресовал правительству РА следующие вопросы:
● Действительно ли власти РА забрали паспорт заявителя. Если да, то каковы правовые и фактические основания для этого?
●С учетом состояния здоровья заявителя, действительно ли возможна организация его лечения в Армении?
У правительства Армении затребовали ответы по данному вопросу до 11 января с.г. Полномочный представитель правительства Армении в Европейском суде предпринимает соответствующие шаги для сбора указанной информации, формирования позиции правительства РА и представления в ЕСПЧ в установленные сроки.