Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը դիմել է Սահմանադրական դատարան 01/09/2019   12:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Հունվարի 8-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից դիմում է ներկայացվել Սահմանադրական դատարան: Այս մասին տեղեկացնում է Քոչարյանի պաշտպանական խումբը:
Սահմանադրական վեճի հիմնական առարկան հանդիսանում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 414․2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված օրենսդրական կարգավորումները, որոնք վերաբերում են Վճռաբեկ դատարանի օրենքի և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության ապահովման լիազորությանը, ինչը հիմք է հանդիսանում վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու համար:
Նշված դրույթը ինքնին չի հստակեցնում, որ Վճռաբեկ դատարանի այդ լիազորությունը որևէ կերպ չի վերաբերում և չի կարող վերաբերել ՀՀ Սահմանադրության նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովմանը, քանի որ նշված առարկան կարգավորում է Սահմանադրական դատարանի կողմից:
Միաժամանակ, իրավակիրառ պրակտիկան նշված նորմի ձևակերպման արդյունքում զարգացել է այնպես, որ Վճռաբեկ դատարանը՝ որպես վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմք, դիտարկում է սահմանադրական նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովումը և հենց իր որոշմամբ էլ լուծում է նման վեճերը:
Միաժամանակ, փաստաբանական խումբն այս պահին քննարկում է նաև մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը, որոնց վերաբերյալ տեղեկատվություն կտրամադրենք առաջիկայում:
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբ
14:41 26/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔոչարյանի պաշտպանները միջնորդություն կներկայացնեն իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառված կալանքը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ
13:00 26/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան

Адвокаты экс-президента Армении Роберта Кочаряна обратились в Конституционный суд 01/09/2019 12:41 | Криминальная хроника
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна 8 января подали в Конституционный суд заявление. Об этом сообщает группа адвокатов экс-президента.
В частности, как указывается в сообщении, предметом спора является положения законодательного регулирования, предусмотренные пунктом 1 частью 1 414․2 Уголовно-процессуального кодекса РА, которые касаются полномочия Кассационного суда по обеспечению единообразного применения закона и других нормативных правовых актов, что служит основанием для принятия кассационной жалобы к производству.
Отмечается, что указанное положение само по себе не конкретизирует, что данное полномочие Кассационного суда никоим образом не касается и не может касаться обеспечения единообразного применения норм Конституционного суда, поскольку указанный предмет регулируется Конституционным судом.
В то же время правоприменительная практика в результате формулирования указанной нормы развивалась таким образом, что Кассационный суд в качестве основания для принятия кассационной жалобы к производству рассматривает обеспечение единообразного применения конституционных норм и именно своим решением решает подобный спор.
В то же время адвокатская группа в данный момент обсуждает вопрос об обращении в Конституционный суд по ряду других вопросов. Адвокаты обещали предоставить информацию по ним позже.