Բերդ քաղաքի 27-ամյա բնակչի սպանությունը բացահայտվեց. մեղադրյալը ներկայացել է քննչական բաժին 01/09/2019   11:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի 27-ամյա բնակչի սպանության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում հետախուզման մեջ գտնվող Բերդ քաղաքի 39-ամյա բնակիչը երեկ երեկոյան  ինքնակամ ներկայացել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Բերդի քննչական բաժին: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ 39-ամյա տղամարդու նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերահաստատալու համար:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Բերդ քաղաքի 27-ամյա բնակիչը, գլխի ճակատային հատվածին ստանալով հրազենային վիրավորում, մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Բերդի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Իրականացված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնության վերաբերյալ:
Նախնական քննությամբ՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 27-ամյա երիտասարդը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է նույն մարզի՝ 1979 թվականին ծնված բնակչի կողմից:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 31.12.2018թ. 39-ամյա տղամարդուն մեղադրանք առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդհոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամաբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 12 մմ տրամաչափի որսորդական հրացանի պարկուճ, պլաստմասե խծուծ և արնանման հետքեր:
Օրենքով սահմանված կարգով կատարվել են խուզարկություններ: Առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի բնակարանի խուզարկությամբ հայտնաբերվել են դեպքի պահին վերջինիս հագին եղած հագուստներն ու արնանման հետքերով բազկաթոռի ծածկոց:

СК Армении сообщил о раскрытии убийства 27-летнего парня в городе Берд 01/09/2019   11:46  |  Криминальная хроника
39-летний житель города Берд Тавушской области РА, разыскиваемый в рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства 27-летнего местного жителя, накануне вечером добровольно явился в бердский следственный отдел следственного управления Следственного комитета РА по Тавушской области. Об этом сообщается на сайте сК.
Следователь подал в суд ходатайство о подтверждении избранной в отношении 39-летнего мужчины меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщили ранее в СК, по предварительным данным, 31-го декабря 2018 года 27-летний житель города Берд скончался от огнестрельного ранения в лоб.
По факту бердским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Тавушской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104("Убийство"0) и части 1 статьи 235("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") Уголовного кодекса РА.
"В результате проведенных неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлен ряд обстоятельств инцидента, добыты данные о личности предполагаемого преступника", - говорилось в сообщении.
В ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, что 27-летнему парню несовместимые с жизнью ранения нанес житель той же области 1979 года рождения.
По совокупности полученных в ходе предварительного следствия доказательств 31 декабря 2018 года 39-летнему мужчине предъявлено обвинение по части 1 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Он объявлен в розыск.
"Назначена судебно-медицинская экспертиза трупа. При осмотре места происшествия обнаружены гильза от патрона к охотничьему ружью калибра 12 мм., пластиковая оболочка и следы, похожие на кровь. В установленном законом порядке проведены обыски. При обыске квартиры предполагаемого преступника обнаружены одежда, которая была на нем в момент инцидента, и чехол для кресла со следами, похожими на кровь", - отмечалось в сообщении.