Բերդ քաղաքում 27-ամյա երիտասարդի սպանության գործով հետախուզվում է 39-ամյա համաքաղաքացին 01/08/2019   15:05  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական  կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Բերդի քննչական բաժնում  հարուցվել  է քրեական գործ՝ ապօրինի զենք կրելու, պահելու և սպանություն կատարելու դեպքի առթիվ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական տվյալներով՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Բերդ քաղաքի 27-ամյա բնակիչը, գլխի ճակատային հատվածին ստանալով հրազենային վիրավորում, մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Բերդի քննչական բաժնում  հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Իրականացված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնության վերաբերյալ:
Նախնական քննությամբ՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 27-ամյա երիտասարդը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է նույն մարզի՝ 1979 թվականին ծնված բնակչի կողմից:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 31.12.2018թ. 39-ամյա տղամարդուն մեղադրանք առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդհոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց  է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 12 մմ տրամաչափի որսորդական հրացանի պարկուճ, պլաստմասե խծուծ և արնանման հետքեր:
Օրենքով սահմանված կարգով կատարվել են խուզարկություններ: Առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի բնակարանի խուզարկությամբ հայտնաբերվել են դեպքի պահին վերջինիս հագին եղած հագուստներն ու արնանման հետքերով բազկաթոռի ծածկոց:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանությանը միջոցներ ձեռնարկել՝ նրան հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

39-летний мужчина разыскивается по делу об убийстве молодого парня в городе Берд 01/08/2019 15:33 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства молодого парня в городе Берд Тавушской области Армении.
Как сообщается на сайте Следственного комитета Армении, по предварительным данным, 31-го декабря 2018 года 27-летний житель города Берд скончался от огнестрельного ранения в лоб.
По факту бердским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Тавушской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104("Убийство"0) и части 1 статьи 235("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") Уголовного кодекса РА.
"В результате проведенных неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлен ряд обстоятельств инцидента, добыты данные о личности предполагаемого преступника", - говорится в сообщении.
В ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, что 27-летнему парню несовместимые с жизнью ранения нанес житель той же области 1979 года рождения.
По совокупности полученных в ходе предварительного следствия доказательств 31 декабря 2018 года 39-летнему мужчине предъявлено обвинение по части 1 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Он объявлен в розыск.
"Назначена судебно-медицинская экспертиза трупа. При осмотре места происшествия обнаружены гильза от патрона к охотничьему ружью калибра 12 мм., пластиковая оболочка и следы, похожие на кровь. В установленном законом порядке проведены обыски. При обыске квартиры предполагаемого преступника обнаружены одежда, которая была на нем в момент инцидента, и чехол для кресла со следами, похожими на кровь", - отмечается в сообщении.
Полиции поручено предпринять меры, направленные на его обнаружение и обеспечение его явки к органу, осуществляющему производство. Предварительное следствие продолжается.