Ղազախստանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը անթույլատրելի է համարում Կարագանդայի դեպքին ազգամիջյան որևէ երանգ տալը 01/07/2019   14:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանում մարդու իրավունքների հանձնակատար Ասկար Շակիրովի հետ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից, Ղազախստանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը նշել է, որ անթույլատրել է համարում դեպքին ազգամիջյան որևէ երանգ կամ բնույթ տալը: Նա հավաստիացրել է, որ չի կարող որևէ խոսք լինել ազգությամբ հայերի նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի մասին՝ ելնելով նրանց ազգային պատկանելիությունց։ Ասկար Շակիրովը հայտնել է, որ այս հարցը գտնվում է իր անմիջական ուշադրության ներքո:
Պաշտպանի հետ հեռախոսազրույցից հետո նա ևս մեկ անգամ հարցը քննարկել է իրավապահ մարմինների հետ և տեղեկացրել Արման Թաթոյանին, որ դեպքն ունի միայն կենցաղային քրեաիրավական բնույթ՝ նաև հղում անելով իրավապահ մարմինների ինչպես նոր, այնպես էլ դրանից առաջ արված հաղորդումներին:
Արման Թաթոյանի խնդրանքով՝ Ասկար Շակիրովը լիարժեք պատրաստակամություն է հայտնել իր իրավասության սահմաններում մանրամասն քննության ենթարկել ցանկացած բողոք կամ դիմում, որ կարող են ունենալ հայերը:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորում է Ղազախստանի գործընկերոջ հետ համագործակցության բարձր որակը, նրա արագ արձագանքը և կշարունակի կապ պահպանել նրա հետ՝ կապված Ղազախստանի մեր հայրենակիցներին առնչվող իրավիճակի հետ:
Պաշտպանը կապի մեջ է նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության և Ղազախստանում Հայաստանի դեսպանության հետ և կարևորում է նրանց ջանքերը՝ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված:
12:51 04/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՂազախստանում Հայաստանի դեսպանության հայտարարությունը՝  Կարագանդայի «Հին Հռոմ» ռեստորանի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ

Омбудсмен Казахстана считает неприемлемым придание какого-либо межнационального оттенка инциденту в Караганде 01/07/2019   14:49  |  Лента новостей
Защитник прав человека в Республике Армении Арман Татоян провел телефонный разговор с уполномоченным по правам человека в Казахстане Аскаром Шакировым в связи с создавшейся в Караганде ситуацией.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на отдел по связям с общественностью омбудсмена Армении, уполномоченный по правам человека в Казахстане считает неприемлемым придание какого-либо межнационального оттенка или характера инциденту. Он заверил, что не может идти и речи о дискриминации по национальному признаку по отношению к армянам. Аскар Шакиров заявил, что этот вопрос находится под его непосредственным вниманием.
После беседы с омбудсменом, он еще раз обсудил вопрос с правоохранительными органами и сообщил Арману Татояну, что инцидент носит лишь криминально-бытовой характер, сославшись также как на новые, так и ранее сделанные правоохранительными органами заявления.
По просьбе Армана Татояна Аскар Шакиров выразил полную готовность в рамках своей компетенции детально рассмотреть любую жалобу или любое заявление, которые могут быть у армян.
Омбудсмен Армении отметил важность высококачественного сотрудничества с казахстанским коллегой, его оперативную реакцию  и заявил, что продолжит поддерживать связь с ним в связи с ситуацией, касающейся наших соотечественников в Казахстане.
Защитник прав человека находится на связи с МИД Армении и посольством РА в Казахстане и придает важность их усилиям в связи с создавшейся ситуацией.