Վահագն Մուրադյանը հրաժարվել է Արթուր Դավթյանի դեմ ներկայացրած հայցից 12/29/2018 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Վահագն Մուրադյանը հրաժարվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի դեմ ներկայացրած հայցից: Այս մասին տեղեկանում ենք «Datalex» դատական տեղեկատվական համակարգից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի 2018 թվականի օգոստոսի 29-ի թիվ 286-Ա հրամանով Վահագն Մուրադյանն իր զբաղեցրած ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչության ղեկավարի պաշտոնից փոխադրվել և նշանակվել էր ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնում:
Վահագն Մուրադյանը հայց էր ներկայացրել դատարան՝ Գլխավոր դատախազի հրամանի հետ համաձայն չլինելով՝ վիճարկելով հրամանի իրավաչափությունը:
Հայցվորի կողմը դատարան է ներկայացրել դիմում, որով հրաժարվում է հայցից:
Դատարանն արձանագրել է, որ հայցվորը պատասխանողին ուղղված նյութաիրավական պահանջից և իրավունքի պաշտպանության դատավարական միջոցից անվերապահորեն, առանց որևէ պայմանի մատնանշման հրաժարվել է:
Առաջին ատյանի դատարանը դատավարության ցանկացած փուլում կարճում է գործի վարույթը, եթե հայցվորը կամ դիմողը հրաժարվել է պահանջից՝ համաձայն ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 182 հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետի:

Ваагн Мурадян отозвал иск против генпрокурора Армении Артура Давтяна 12/29/2018   14:23  |  Лента новостей
Начальник Управления по надзору за расследованием особо важных дел Генеральной прокуратуры Армении Ваагн Мурадян  отозвал свой иск против генпрокурора Артура Давтяна. Об этом сообщается на портале судебной информационной системы «Datalex».
Напомним, приказом генпрокурора Армении Артура Давтяна от 29 августа 2018 года Ваагн Мурадян был переведен на должность заместителя военного прокурора РА. Ваагн Мурадян подал в суд иск, которым оспаривал правомерность приказа.
Позже сторона истца подала в суд заявление об отказе от иска.
Суд констатировал, что истец отказался от  материально-правового требования к ответчику и процессуального средства защиты права безоговорочно, без указания какого-либо условия.
Суд первой инстанции на любом этапе судопроизводства прекращает производства по делу, если истец или заявитель отказались от требования в соответствии с пунктом 7 части 1 статьи 182 Уголовно-процессуального кодекса РА.