Չարաշահումներ` «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության կողմից ներդրումային գործընթացում 12/25/2018   19:43  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով  ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերությունում արձանագրված առերևույթ չարաշահումների դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, դրանց կատարմանը հնարավոր առնչություն ունեցած անձանց շրջանակը հստակեցնելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2008թ. փետրվարի 7-ի թիվ 83-Ա որոշմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության՝ ի դեմս ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության և «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության միջև 2008թ. փետրվարի 13-ին կնքվել է «Հայկական երկաթուղու համակարգը «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության կողմից ստեղծված «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերությանը փոխանցելու մասին» կոնցեսիոն պայմանագիրը՝ ՀՀ երկաթուղային ենթակառուցվածքը 30 տարի ժամկետով օգտագործելու իրավունքով։ Նույն ժամանակ կնքված մեկ այլ պայմանագրով՝ շուրջ 849մլն. ՀՀ դրամով, Կոնցեսիոների սեփականությանն է փոխանցվել 2447 միավոր շարժակազմը՝ պայմանագրի ավարտի պահին Կոնցեդետի կողմից հետգնման նախապատվության պայմանով:
Համաձայն կոնցեսիոն պայմանագրի՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն պարտավորվել է ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքի և շարժակազմի բարելավման համար՝ պայմանագրով սահմանված կարգով և չափերով՝ 122,3 մլրդ. դրամ ենթակառուցվածքի և 52,2 մլրդ. դրամ շարժակազմի բարելավման համար (ընդհանուրը 174,5 մլրդ դրամ՝ համարժեք 575 մլն. ԱՄՆ դոլարին, որը ներկայիս փոխարժեքով կազմում է շուրջ 360 մլն ԱՄՆ դոլար):
Քրեական գործով նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության կողմից ներդրումային գործընթացում չարաշահումներ կատարելու մասին, որի իրական ծավալները, ներդրումային միջոցների օգտագործման արդյունավետությունը, կոնցեսիոն ակտիվների և շարժակազմերի տնօրինման  արդյունքում ստացված ֆինանսական միջոցների օգտագործման օրինականությունը և գործի համար հետաքրքրություն ունեցող մի շարք այլ հանգամանքները պարզելու համար քննիչի որոշմամբ նշանակվել է ստուգում՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարության ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության տեսչության մասնագետներին հանձնարարելով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում իրականացնել ստուգում՝ 2008-2018թթ. համար:
Բացի այդ, բազմակողմանի քննությամբ  փաստական տվյալներ  են ձեռք բերվել՝ առերևույթ հանցավոր այլ դրսևորումների վերաբերյալ ևս։
Մասնավորապես՝ նախնական տվյալներով՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի»  ՓԲ ընկերության «Սովետական» և «Եղվարդ» քարշային ենթակայաններում առկա ուժային տրանսֆորմատորներից հափշտակվել են մետաղյա փաթույթներ: Այդ ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նշված հափշտակությունները կատարվել են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության համապատասխան աշխատակիցների կողմից։ Ավելին՝ պարզվել է, որ մեկ դեպքով ընկերության իրավասու անձինք իմացել են իրենց ենթակա աշխատակցի կողմից հափշտակություն կատարելու մասին, նրանից պահանջել և ստացել են առևտրային կաշառք՝ հափշտակությունը քողարկելու, համապատասխան իրավական ընթացք չտալու համար:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա հափշտակություն կատարած, կաշառք պահանջած և տված անձանց առաջադրվել են մեղադրանքներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, քրեական գործը բազմադրվագ է և մեծածավալ. քննության առարկա է հանդիսանում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության 10  տարվա գործունեությունը, ստուգվում է շուրջ 110 մլրդ. ՀՀ դրամի ներդրումների արդյունավետությունը և իրավաչափությունը, որի շրջանակներում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական, դատավարական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ գործի համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ առերևույթ չարաշահումներ թույլ տված անձանց գործողություններին կտրվեն համարժեք քրեաիրավական գնահատականներ, ինչի մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ քրեական գործով նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել նաև ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու վերաբերյալ, ինչի դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և այն ուղարկվել ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
09:14 20/05/2016  |  ՄամուլՀարավկովկասյան երկաթուղում նոր սկանդալ է հասունանում. բացահայտ հակահայկական քարոզչություն են անում՝ հօգուտ Ադրբեջանի. «Չորրորդ Իշխանություն»

Следствие выявило злоупотребления в ЗАО "ЮКЖД", проводятся проверки 12/26/2018 00:14 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА предпринимаются активные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств зафиксированных в ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" (ЮКЖД) предполагаемых злоупотреблений, уточнения круга лиц, возможно причастных к их совершению, и индивидуализацию их действий. Об этом сообщается на сайте СК Армении.
В частности, следствием установлено, что решением правительства РА от 7 февраля 2008 года между Республикой Армения в лице Министерства транспорта и связи РА, ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” и ОАО “Российские железные дороги” 13 февраля 2008 года был заключен концессионный договор “О передаче Армянской железнодорожной системы созданному ОАО “Российские железные дороги” ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” с предоставлением права на эксплуатацию железнодорожной инфраструктуры сроком на 30 лет. По заключенному в то же время другому договору на сумму в размере почти 849 млн. драмов концессионеру были переданы в собственность 2447 единиц подвижного состава на условиях предпочтения обратного выкупа концедентом в момент истечения срока действия договора.
Согласно концессионному договору, ЗАО "ЮКЖД" обязалось осуществить инвестиции для улучшения инфраструктуры и подвижного состава по оговоренному в соглашении порядку и в размере 122,3 млрд. драмов на инфраструктуру и 52,2 млрд. драмов - на подвижной состав (итого: 174,5 млрд. драмов, что эквивалентно 575 млн. долларов, что по текущему курсу составляет около 360 млн. драмов).
В ходе предварительного следствия по уголовному делу добыты данные о совершении ЮКЖД злоупотреблений в процессе инвестиционной деятельности.
"По решению следователя была назначена проверка для установления реального объема злоупотреблений, эффективности использования инвестиционных средств, законности использования полученных в результате управления концессионными активами и подвижным составом финансовых средств и ряда других обстоятельств, представляющих интерес для дела. Проведение проверки за 2008-2018 гг. было поручено специалистам управления по финансово-бюджетному надзору Министерства финансов РА', - говорится в сообщении.
Помимо этого, как указывается в сообщении, в результате всестороннего расследования были добыты фактические данные относительно других преступных проявлений.
В частности, по предварительным данным, с силовых трансформаторов на тяговых подстанциях "Советакан" и "Егвард" ЗАО "ЮКЖД" были похищены металлические обмотки. В результате принятых мер было установлено, что указанные хищения были совершены сотрудниками ЗАО "ЮКЖД". Более того, выяснилось, что в одном случае компетентные лица компании знали о совершении их подчиненным хищения и потребовали и получили от него коммерческую взятку для сокрытия хищения.
На основании добытых по уголовному делу достаточных доказательств лицам, совершившим хищение, вымогавшим и давшим взятку, предъявлены обвинения.
"Предварительное следствие продолжается. Уголовное дело объемно, в нем множество эпизодов. Предметом расследования является 10-летняя деятельность ЗАО "ЮКЖД", проверяется эффективность и правомерность инвестиций в размере около 110 млрд. драмов. Органом, осуществляющим производство, предпринимаются масштабные следственные, процессуальные, оперативно-розыскные действия, направленные на установление обстоятельств, имеющих существенное значение для дела. По совокупности добытых доказательств действиям лиц, допустившим предполагаемые злоупотребления, будут даны соразмерные уголовно-правовые оценки, о чем будет сообщено дополнительно", - отмечается в сообщении.
Ранее СК сообщил, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу были получены также данные о предполагаемом злоупотреблении должностными полномочиями заместителем министра транспорта, связи и информационных технологий. По данному факту Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА было возбуждено новое уголовное дело по части 2 статьи 308 ("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") УК РА. Дело направлено в Специальную следственную службу.