«Արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում սպասվում են բեկումնային զարգացումներ». Արթուր Ղազինյան 12/26/2018   14:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արթուր Ղազինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում սպասվում են բեկումնային զարգացումներ:
Միացյալ Նահանգները իր զորքը դուրս է բերում Սիրիայից, ԱՄՆ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է իր հրաժարականը: Դա նշանակում է, որ առկա է պայմանավորվածություն Ռուսաստանի հետ` Իրանի դերակատարությունը Սիրիայում զսպելու հարցում: Առանց Իրանի հարցում Ռուսաստանի հետ պայմանավորվելու, ԱՄՆ իր զորքերը Սիրիայից դուրս չէր բերի, Իսրայելը դա ուղղակի թույլ չէր տա:
Սա բավականին ռիսկային է Հայաստանի համար, քանի որ այս մեծ գործարքի մեջ կարևոր տեղ ունի Արցախի հակամարտության կարգավորումը: Կարծես ուրվագծվում են Ռուսաստան-ԱՄՆ ընդհանուր շահերի ձևավորումը մեր տարածաշրջանում, ինչի հետևանքով Արցախի շուրջ վերջիններիս փոխհամաձայնությունը զգալիորեն կսահմանափակի ստատուս-քվոն պահպանելու Հայաստանի հնարավորությունները:
Փաշինյանի կառավարությունը պետք է պատրաստ լինի իրադարձությունների այսպիսի զարգացմանը և այսօրվանից ձեռնամուխ լինի Արցախյան կարգավորման այլընտրանքային առաջարկության մշակմանը:
Հավատարիմ մնալով իմ` Հայաստանի Հանրապետության ազգային և պետական շահին ծառայելու հանձնառությանը, ինչպես նաև անթույլատրելի համարելով Արցախի հարցում ներքաղաքական ցանցակած շահարկում, հայտնում եմ իմ պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը օժանդակել Հայաստանի կառավարությանն ու վարչապետին` Հայաստանի և Արցախի համար առավելագույն նպաստավոր լուծման հասնելու համար:
Սպասվող բանակցություններում Հայաստանը պետք է ներկայանա աննադեպ ուժեղ և համախմբված:
Աստված պահապան Հայաստանի Հանրապետությանը, Արցախի Հանրապետությանն ու Հայ ժողովրդին»:
17:37 18/12/2018  |  ՔաղաքականԱրթուր Ղազինյանը նոր ցենտրիստական քաղաքական ուժ է ձևավորում
17:16 09/12/2018  |  ՄեկնաբանությունԱռաջին անգամ ընտրություններին չեմ մասնակցում.Ղազինյան
18:34 06/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Ղազինյանը ճիշտ է համարում ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի սահմանադրականության հարցով ՍԴ դիմելու ՀՀ նախագահի քայլը
14:09 06/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իրոք, հետաքրքիր է, կա՞ն մարդիկ, որ հավատում են, թե առհասարակ հնարավոր է այդ գումարները վերադարձնել ժողովրդին». Արթուր Ղազինյան
12:25 27/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Առաջնորդական պաշտոններում տարբեր իրողությունների և հանգամանքների բերումով կարող է հայտնվել ցանկացածը, սակայն դա դեռ բավարար չէ իրական առաջնորդ դառնալու համար»
11:22 21/11/2018  |  Քաղաքական«Կստեղծվի պատմության մեջ աննախադեպ խորը ճգնաժամ». Արթուր Ղազինյան
14:15 30/10/2018  |  Քաղաքական«Հայտարարում եմ Հայաստանի քաղաքական գործընթացներին ակտիվ մասնակցելու իմ որոշման մասին». Արթուր Ղազինյան

Артур Газинян: в вопросе урегулирования карабахского конфликта ожидаются переломные события 12/26/2018   15:00  |  Карабахский конфликт
Руководитель Центра европейских исследований, кандидат юридических наук Артур Газинян считает, что в вопросе урегулирования карабахского конфликта ожидаются переломные развития.
“США выводят войска из Сирии, глава Пентагона Джеймс Мэттис подал в отставку. Это означает, что существует договоренность с Россией  в вопросе сдерживания роли Ирана в Сирии. Без договоренности с РФ по вопросу Ирана США не вывели бы свои войска из Сирии, Израиль попросту не позволил бы этого”, - пишет он на своей странице в соцсети Facebook.
Это, по его словам, заключает в себе довольно серьезные риски для Армении, поскольку в этой крупной сделке важное место занимает урегулирование карабахского конфликта.
«Кажется, обрисовывается формирование общих интересов РФ-США в нашем регионе, вследствие чего обоюдное согласие последних вокруг Арцаха существенно ограничит возможности Армении поддерживать статус-кво. Правительство Пашиняна должно быть готово к такому развитию событий и с сегодняшнего дня приступить к разработке альтернативного предложения по карабахскому урегулированию», - отметил Артур Газинян.
Оставаясь приверженным служению национальным и государственным интересам Республики Армения, а также считая недопустимыми любые внутриполитические манипуляциям в вопросе Арцаха, Газинян выразил свою готовность содействовать правительству Армении и премьер-министру  в достижении наиболее благоприятного решения для Армении и Арцаха.
"На предстоящих переговорах Армения должна быть представлена беспрецедентно сильной и консолидированной", - подчеркнул Артур Газинян.