Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան 12/26/2018 13:00 | Քրեական խրոնիկոն
25.12․2018թ․ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ Վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ դեկտեմբերի 7-ինկայացրած որոշումը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան: Այս մասին պաշտոնական հաղորդագրությամբ է հանդես եկել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը:
Վճռաբեկ բողոքը 107 էջից է բաղկացած:Բողոքի հիմքում դրվել է Վերաքննիչ դատարանի որոշման առերևույթ հակասությունը նախկինում կայացված Վճռաբեկ դատարանի որոշումներում արտահայտած դիրքորոշումներիհետ և մարդու իրավունքների և ազատությունների (արդար դատաքննության) հիմնարար խախտում, ներառյալ, անմեղության կանխավարկածի, գործը օրինական դատարանիկողմից քննության, ինչպես նաև պատճառաբանված որոշում ստանալու իրավունքները և որոշ այլ իրավունքների խախտումը:
Նաև բարձրացվել են որոշ հարցեր, որոնց մասով անհրաժեշտ է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը իրավունքի զարգացման համար:
Նշենք նաև, որ պաշտպանական թիմն առաջիկայում պատրաստվում է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավի միջնորդություն ներկայացնել դատարան, միջնորդությունը ներկայացնելուց հետո լրացուցիչ կտեղեկացնենք:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի բողոքները և անփոփոխ թողել առաջին ատյանի դատարանի հուլիսի 27-ի որոշումը՝ համաձայն որի Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:

Адвокаты экс-президентa Армении Роберта Кочаряна подали кассационную жалобу на решение Апелляционного суда 12/26/2018   13:22  |  Криминальная хроника
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна обжаловали решение Апелляционного уголовного суда об аресте экс-главы государства в кассационном порядке. Об этом сообщила команда адвокатов Роберта Кочаряна.
Кассационная жалоба состоит из 107 страниц. В основу жалобы положено противоречие в решении Апелляционного суда с позицией, высказанной в решениях, ранее вынесенных Кассационным судом, а также нарушение основополагающих прав человека и свобод(право на справедливое судебное разбирательство), включая нарушение принципа презумпции невиновности, права на получение мотивированного судебного решения и некоторых других прав.
Также затронуты ряд вопросов, по части которых необходимо решение Кассационного суда РА.
Отметим, что команда адвокатов Роберта Кочаряна в ближайшее время собирается представить в суд ходатайство о применении в отношении их подзащитного альтернативной меры пресечения в виде залога.
Напомним, Апелляционный суд Армении под председательством судьи Рубена Мхитаряна 7 декабря отклонил жалобы адвокатов и оставил без изменений решение суда первой инстанции от 27-го июля, согласно которому в отношении Роберта Кочаряна была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Кочаряну предъявлено обвинение в свержении конституционного строя по делу о событиях 1 марта 2008 года. Кочарян не признает себя виновным в инкриминируемом ему деянии.