«…Նրանք մտան իմ կաբինետ. մի քանի ժամ անց ես հրաժարականի դիմում ներկայացրեցի» 12/20/2018 13:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրային ռադիոյի՝ նախօրեին հրաժարականի դիմում ներկայացրած տնօրեն Մարկ Գրիգորյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
«…Նրանք մտան իմ կաբինետ
Մի քանի հոգի նստել էին նիստերի մեծ օվալաձև սեղանի շուրջ, մնացածը սեղմվել էին հեռու պատի մոտ։ 4-5 հոգի կուտակվել էր դռների արանքում։ Ես նայում էի նրանց։ Մոտավորապես 30-35 հոգու մեջ 4-5 լրագրող կային, մնացածը եթերն ապահովող աշխատողներ էին։ Լրագրողներն էլ նրանք էին, ում խորհրդային ժամանակներում վաստակավոր էին անվանում, զանազան կոչումների ու տիտղոսների տեր։ Նրանցից երեքին ես պատրաստվում էի աշխատանքից ազատել։ Կոպիտ ասած՝ որպես պրոֆեսիոնալներ՝ նրանք իրենց վաղուց էին սպառել, բայց ռադիոյում ամուր կառչած էին իրենց տեղերից և շարունակում են կառչել։ Նրանցից մեկն առանձնացավ ամբոխից։
– Մենք որոշել ենք պահանջել, որ Դուք հայտարարեք Ձեր հրաժարականի մասին,- բարձր ասաց նա։
Երևում էր, շատ վախեցած էր, բայց միևնույն ժամանակ զմայլվում էր իրենով ու իր խիզախությամբ։
– Իսկ ի՞նչ պատճառով,- հարցրի ես։
– Պատճառները շարադրված են մեր նամակի մեջ,- ասես ինձ մարտահրավեր նետելով՝ ասաց նա։
Ես, իհարկե, կարդացել էի այդ նամակը։ Այն ուղարկվել էր բոլոր հայկական ԶԼՄ-ներին ու հրապարակվել մի թերթում, ուր սովորաբար ռադիոյի մասին զանազան զզվելի բաներ են տպում։ Այն ստորագրված էր այսպես՝ «Հանրային ռադիոյի խումբ աշխատակիցներ»։
– Ես անանուն նամակներ չեմ կարդում,- ասացի ես,- չէ՞ որ դուք գիտեք, որ եթե նամակը ստորագրված չէ, այն սովորական անանուն նամակ է։
– Մենք բոլորս ենք ստորագրել այն, բոլոր ներկաներս,- բորբոքված ասաց մի երիտասարդ կին։
Դեռ անցած շաբաթ նա բարեհամբույր ինձ ժպտում էր, երբ մենք միջանցքում հանդիպում էինք։ Դեռ երկու շաբաթ առաջ ինձ տեսնելիս գրկում էր՝ հետ գցելով գանգուր գլուխը։
Եվ նրա բառերը միայն հաստատեցին այդ ուղերձի անանուն լինելը։
– Մենք եկել ենք պահանջելու Ձեր հրաժարականը,- իր սեփական խիզախությունից սփրթնելով՝ ասաց երիտասարդ տղաներից մեկը, որի գործառույթների մեջ մտնում էր զանազան գրագրություն վարելը և օրական 10-12 գրառում սոցցանցերում կատարելը։ Գլխավորապես այդ գրառումները նա վերցնում էր ռադիոյի նորությունների նյութերից։ Ես մի քանի անգամ նրան դիտողություն էի արել, որ նրա գրառումները ֆեյսբուքում պետք է հայտնվեն կայքում հրապարակվելուց մի քանի ժամ անց, այսինքն՝ կորցնելով ցանկացած օպերատիվություն։
– Դուք հրաժարական պետք է տաք հենց հիմա, քանի դեռ մենք այստեղ ենք,- հավելեց ռադիոլսողների պատվերով երաժշտական հաղորդման վարողը։
Ինձ ասել էին, որ նա դեմ չէ ռադիոն ղեկավարել։ Ձեռքում նա հեռախոսն էր բռնել։ Ընդ որում, այնպես էր բռնել, որ ես հասկացա՝ նա նկարահանում է տեղի ունեցողը, հնարավոր է, որ նույնիսկ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով է հեռարձակում։
Հնչեցին էլի ինչ-որ ճիչեր։ Ես ևս մեկ անգամ նայեցի պատի մոտ կուտակված մարդկանց։ Նրանց հետ խոսակցության մեջ մտնելն իմաստ չուներ։ Նրանց գլուխ էր պետք։ Իմ գլուխը։ Զզվեցի։ Ֆիզիկապես արդեն տհաճ էր։ Մի քանի ժամ անց ես հրաժարականի դիմում ներկայացրեցի։ Դրանից կես ժամ անց ինձ մոտ եկավ բողոքող կանանցից մեկն ու խնդրեց ևս 3 ամսով երկարացնել իր հետ աշխատանքային համաձայնագիրը։
(Իմ կաբինետում հնչած ռեպլիկները կարող էին ոչ այնքան ճշգրիտ ներկայացված լինել։ Ամեն դեպքում ես չէի ձայնագրում այդ հանդիպումը։ Բայց մի՞թե դա կարևոր է)»։

Экс-директор Общественного радио Армении рассказал, почему подал в отставку 12/20/2018   13:56  |  Лента новостей
Бывший директор Общественного радио Армении Марк Григорян на своей странице в соцсети Facebook рассказал о событиях, предшествовавших его отставке. Григорян, в частности, написал:
"Они вошли в мой кабинет.
Несколько человек сели за большой овальный стол заседаний, остальные жались у дальней стены. Четверо или пятеро толпились в дверях.
Я смотрел на них. Среди примерно тридцати-тридцати пяти человек было 4-5 журналистов, остальные – работники, обеспечивающие эфир. Журналисты же – из числа тех, кого в советских изданиях называли «маститыми» – обладатели разных регалий и званий. Троих я собирался уволить.
Строго говоря, профессионально они себя изжили уже давно, но за свои места на радио держались (и продолжают держаться) крепко.
Один из них отделился из толпы.
-- Мы пришли требовать, чтобы вы заявили о своей отставке. – громко сказал он. Было видно, что он отчаянно трусит, но в то же время любуется собой и своей смелостью.
-- А по какой причине? – спросил я.
-- Причины изложены в нашем письме, -- с вызовом ответил он. Я, конечно, читал это письмо. Оно было разослано всем армянским СМИ и опубликовано в газете, где обычно про радио печатают всякие гадости. Подписано оно было «группа работников Общественного радио».
-- Я анонимок не читаю, -- сказал я. – Вы ведь знаете, когда под письмом нет подписей, оно является простой анонимкой.
-- Мы все подписали его! Все присутствующие! – с вызовом сказала молодая женщина. Еще на прошлой неделе она мило мне улыбалась, когда мы встречались в коридоре. Еще две недели назад она в виде приветствия обнимала меня, откинув кудрявую голову.
И ее слова, собственно, лишь подтвердили анонимность этого послания.
-- Мы пришли требовать вашей отет ставки, -- бледнея от собственной смелости сказал один из парней, в функции которого входит разная переписка. А еще он должен выставлять в соцсетях по 10-12 постов в день. Главным образом, эти посты он брал из радийных новостных материалов. Я несколько раз делал ему замечания о том, что его посты в Фейсбуке появлялись через несколько часов после публикации на сайте. То есть, потеряв всякую оперативность.
-- Вы должны уйти в отставку сейчас же, пока мы здесь, -- добавил ведущий музыкальной передачи по заявкам радиослушателей. Мне говорили, что он не прочь возглавить радио. В руках он держал телефон. Причем держал так, что я понял: он ведет съемку происходящего. Возможно, даже ведет фейсбук-лайф.
Раздались еще какие-то выкрики.
Я еще раз посмотрел на толпившихся у стены людей. Вступать в какой-либо разговор с ними не имело смысла. Им нужна была голова. Моя голова.
Мне стало противно. Физически противно. Через несколько часов я написал заявление об отставке.
Еще через полчаса ко мне подошла одна из протестовавших женщин и попросила продлить трудовое соглашение с ней еще на три месяца.
(Реплики, звучавшие у меня в кабинете, могут быть переданы не совсем точно – все-таки я не записывал этой встречи. Но разве это важно?)".