Ռուսական և հայկական կողմերի միջև կա երկխոսություն կենսաբանական լաբորատորիայի գործունեության շուրջ 12/18/2018   14:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական և հայկական կողմերի միջև կա երկխոսություն կենսաբանական լաբորատորիայի գործունեության շուրջ:
Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Որքանով որ տեղյակ եմ, ռուսական և հայկական կողմերի միջև կա երկխոսություն կենսաբանական լաբորատորիայի գործունեության շուրջ, ի դեպ, ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև նախկին Խորհրդային Միության այն երկրների հետ, որոնք մոտ են մեր սահմաններին։ Չեմ թաքցնի, այդ հարցը մեզ անհանգստացնում է, և մենք հիմա երկխոսություններ ենք վարում», - նշեց դեսպանը։
Դեսպանի խոսքով` իր ունեցած տվյալների համաձայն, հայկական կողմի հետ երկխոսությունը կառուցողական հունով է ընթանում։
«Այսինքն՝ հարցերի շուրջ ունենք փոխըմբռնում, և ես չեմ բացառում, որ ինչ-որ մի փուլում մենք հասնենք ընդհանուր համաձայնության։ Թե ինչ ձևաչափով այդ համաձայնությունը կամրագրվի, ես պատրաստ չեմ հիմա դա ձեզ ասել, բայց արգելքի, թելադրանքի մասին խոսք լինել չի կարող։ Ես նորից եմ կրկնում՝ դեռ հարցերի շուրջ քննարկումներ են ընթանում, թե երբ կլինի համաձայնագիրը և ինչ ձևաչափով, ես այս փուլում այդ մասին ոչինչ ասել չեմ կարող։ Կա երկխոսություն և ձգտում՝ հասնելու փոխըմբռնման, այդ թվում՝ կենսաբանական լաբորատորիաների աշխատանքների թափանցիկության, այդ լաբորատորիաներում օտարերկրյա զինվորականների ծառայել-չծառայելու հարցերի շուրջ», - ասաց Կոպիրկինը:
Ավելի վաղ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ ներկայում Մոսկվան ու Երևանը նախապատրաստում են փաստաթուղթ, որը պետք է երաշխավորի Հայաստանում օտարերկրյա զինծառայողների բացակայությունը:
«Հայաստանի հետ ավարտին ենք հասցնում այն փաստաթղթի նախապատրաստումը, որը կերաշխավորի այնտեղ օտարերկրյա զինծառայողների բացակայությունը և այն, որ այնտեղ կատարվող ամեն բան որևէ ռիսկերի ու սպառնալիքների տեսանկյունից թափանցիկ կլինի»,-ասել էր Լավրովը:

Посол РФ: Россия и Армения стремятся выйти на взаимопонимание по вопросу о биолабораториях 12/18/2018   15:54  |  Лента новостей
Между Армении и Россией идет диалог вокруг деятельности биолабораторий. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции в Ереване Чрезвычайный Полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
“Насколько мне известно, действительно, между двумя странами идет диалог, как и с другими странами бывшего Советского Союза по поводу деятельности биолабораторий.  Не скрою, этот вопрос нас беспокоит. Именно поэтому мы ведем этот диалог. По моим ощущениям диалог с армянской стороной на этот счет идет весьма конструктивно, есть взаимопонимание в этих вопросах. Я не исключаю, что мы на каком-то этапе выйдем на какое-то понимание, какие-то договоренности. В какой  форме эти договоренности будут фиксироваться, я не готов сказать вам сейчас", - сказал Копыркин.
Сергей Копыркин подчеркнул, что о каких-то запретах и диктате и речи быть не может.
“Пока идет обсуждение этих вопросов. Есть стремление выйти на взаимопонимание по этому вопросу, в  том числе касающееся транспарентности работы биолабораторий, присутствия-неприсутствия на них иностранных военных”, - сказал посол России в Армении.
По его словам, и в рамках ОДКБ есть общее понимание, общая договоренность, что размещение военных третьих стран на территории стран ОДКБ предполагает какой-то проговор этого вопроса  с партнерами по Организации.
Ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью изданию "Комсомольская правда" заявил, что  с Арменией у нас завершается процесс подготовки документа, который будет гарантировать неприсутствие там иностранных военных.
“Все, что там делается, будет транспарентно с точки зрения гарантий отсутствия каких-либо угроз и рисков", - заявил Лавров.
12:40 18/12/2018  |  Лента новостейСобытия в Армении не привели к изменениям базового характера отношений с Россией – посол РФ
15:35 17/12/2018  |  Лента новостейЛавров рассказал о подготовке документа между Ереваном и Москвой по биолабораториям
14:03 14/12/2018  |  Лента новостейВ "Роскосмосе" не исключили возможность подготовки космонавта из Армении для отправки на орбиту
17:59 10/12/2018  |  Лента новостейНазначен новый военный атташе при посольстве РФ в Армении
15:55 03/12/2018  |  Лента новостейАрмяно-российские отношения нуждаются в обновлении и расширении - Армен Саркисян