ՌԴ դեսպանատունը ցավակցություն է հայտնել Գյումրիում սպանված կնոջ հարազատներին եւ կոչ անում չքաղաքականացնել 12/14/2018   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրիում դեկտեմբերի 3-ին քաղաքի հավաքարար կնոջը 102-րդ ռազմաբազայի ռուս զինծառայողի կողմից դաժանորեն ծեծելու և մահ պաճառելու դեպքի կապակցությամբ դժգոհության ալիք է բարձրացել. շատերը կատարվածը համեմատել էին գյումրեցի ընտանիքի սպանության դեպքի հետո, որը դարձյալ կատարել էր ռուս զինծառայող Վ. Պերմյակովը։
Այդ առնչությամբ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան մամուլի ծառայությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է հետևյալը.
«Ուշադրություն ենք դարձրել Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի վերաբերյալ հուզիչ մեկնաբանությունների չդադարող հոսքին: Կրկին կոչ ենք անում՝ չքաղաքանացնել այս թեման, չանել հապճեպ եզրակացություններ և չխանգարել հայկական քննչական մարմիններին՝ կատարել իրենց գործը: Ցանկանում ենք նաև ցավակցություն հայտնել տուժածի հարազատներին և մտերիմներին»:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ Գյումրիում 57–ամյա կնոջ մահվան գործով մեղադրանք է առաջադրվել ռուս զինծառայողի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով ու միջնորդություն ներկայացվել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ կալանավորելու համար, ինչը բավարարվել է։
Մեր տեղեկություններով մեղադրյալը պայմանագրային զինծառայող է եւ ռուսական ռազմաբազայում կատարում է վարորդի պարտականություններ։

Посольство РФ в Армении выразило соболезнования родным убитой в Гюмри женщины и призвало не политизировать инцидент 12/14/2018 12:36 | Лента новостей
Посольство РФ в Армении призвало не политизировать тему убийства женщины в Гюмри. Об этом говорится в сообщении, размещенном на официальной странице российского диппредставительства в соцсети Facebook.
3 декабря в Гюмри была забита до смерти 57-летняя женщина-дворник. По подозрению в нанесении ей тяжких телесных повреждений задержан военнослужащий 102-й российской военной базы. Инцидент вызвал волну недовольства: многие сравнили произошедшее с убийством семьи Аветисянов в Гюмри, которое совершил российский военнослужащий Валерий Пермяков.
“Обратили внимание на непрекращающийся поток эмоциональных комментариев относительно трагического инцидента в Гюмри. По-прежнему призываем не политизировать эту тему, не делать поспешных выводов и не мешать армянским следственным органам выполнять свою работу. Хотели бы также выразить соболезнования родным и близким потерпевшей”, - говорится в сообщении посольства РФ.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что по делу об убийстве 57-летней женщины в Гюмри обвинение предъявлено российскому военнослужащему. Ему инкриминируют пункт 14 части 2 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего”) УК Армении.
Суд общей юрисдикции Ширакской области Армении удовлетворил ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
По информации “ФактИнфо”, обвиняемый является контрактником и служит водителем на 102-й российской военной базе.