Զգացել ենք բանակցությունները վերսկսելու և կառուցողական հանգուցալուծում գտնելու Ալիեւի անկեղծ տրամադրվածությունը. Լավրով 12/14/2018   14:46  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով կառավարության ձևավորումից հետո Հայաստանն ու Ադրբեջանը կվերսկսեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Բաքվում մեկնարկած Սևծովյան տնտեսական համագործակցության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի ընթացքում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Երեկ ես շարունակական և մանրամասն զրույց եմ ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Մենք զգացել ենք բանակցությունները վերսկսելու և կառուցողական  հանգուցալուծում գտնելու նրա անկեղծ տրամադրվածությունը: Ռուսաստանը որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի մտերիմ գործընկեր  և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝  կանի ամեն ինչ փոխզիջման հասնելու  անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար»,- ասել է Լավրովը:
Լավրովը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ կայացել են շփումներ երկու երկրների ղեկավարների և արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների միջև, սակայն դրանք կայացել են մինչև Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրությունները: «Հիմա, երբ այդ փուլն արդեն անցյալում է, սպասվում է կառավարության ձևավորումը, որից հետո, ես կարծում եմ, հայկական կողմը պատրաստ կլինի ադրբեջանցիների, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ վերսկսել բանակցային գործընթացը»,- ավելացրել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

Россия ожидает возобновления переговоров по карабахскому урегулированию, когда в Ереване сформируют правительство 12/14/2018   15:06  |  Карабахский конфликт
Россия ожидает, что Азербайджан и Армения возобновят переговоры по урегулированию карабахского конфликта, когда в Ереване сформируют правительство на основе результатов состоявшихся недавно парламентских выборов. Об этом, как передает ТАСС, заявил в пятницу глава МИД РФ Сергей Лавров, участвовавший в заседании Совета министров иностранных дел Организации черноморского экономического сотрудничества.
"Вчера у меня была очень продолжительная и подробная беседа с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, - сказал глава МИД РФ. - Мы почувствовали его искренний настрой на то, чтобы переговоры возобновить, чтобы искать конструктивные развязки". "Россия как страна, которая является близким партнером Азербайджана и Армении и сопредседателем Минской группы ОБСЕ, будет делать все, чтобы создать необходимые условия для достижения компромисса", - подчеркнул он.
Лавров напомнил, что ранее уже состоялись контакты между лидерами и главами МИД двух стран, однако они состоялись до парламентских выборов в Армении. "Сейчас, когда этот этап уже позади, предстоит сформировать правительство, после этого, я думаю, армянская сторона будет готова вместе с азербайджанцами, вместе с сопредседателями Минской группы ОБСЕ возобновить переговорный процесс", - добавил глава МИД РФ.