Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցների` հանրահավաքներ իրականացնելու մտադրությանը 12/10/2018 09:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, յուրաքանչյուր մարդ կարող է հանրահավաք կազմակերպել: Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասել է դեկտեմբերի 10-ին «Իմ քայլը» դաշինքի կենտրոնական շտաբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցների` հանրահավաք կազմակերպելու մտադրությանը:
«Հավաքների ազատության մասին օրենք գոյություն ունի ՀՀ-ում: Ցանկացած մարդ կարող է կազմակերպել հանրահավաք, Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, և հավաքներ կարող են լինել»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կատարվող գործողությունները վենդետա կոչելու խոսակցություններին:
«Չեմ կարծում, թե Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է կոնսպերատիվ գործունեության համար, ինչ տեղի է ունեցել, տեղի է ունեցել բոլորի աչքի առաջ: Եկեք 2008թ.-ի մարտի 1-ից հետո ու դրանից առաջ մամուլը մոնիթորինգ անենք ու տեսնենք, թե ինչ են գրել, դրանից հետո պարզ կդառնա` դա վենդետա է, թե ոչ»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վերաքննիչ դատարանը վճռել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանմանմիջոցի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը թողնել անփոփոխ: Առաջինատյանի դատարանը նախկինում որոշել էր որպես Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցընտրել կալանքը:

Никол Пашинян прокомментировал намерение сторонников Роберта Кочаряна начать протестные акции 12/10/2018   10:06  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении  Никол Пашинян прокомментировал намерение сторонников второго президента Армении Роберта Кочаряна начать митинги с требованием его освобождения.В Армении пройдут пикеты и митинги с требованием освобождения экс-президента Роберта Кочаряна“В соответствии с законом о свободе митингов каждый имеет право проводить акции протеста, так как Армения – демократическая страна", - заявил Пашинян на пресс-конференции в избирательном штабе возглавляемого им блока "Мой шаг".
Пашинян также заявил, что не считает арест Кочаряна вендеттой.
"Не думаю, что Роберт Кочарян обвиняется за определенную конспиративную деятельность. Все, что случилось, происходило у всех на глазах. Давайте проведем мониторинг того, что с 1 марта 2008 года заявляли политические деятели, что писала пресса. И станет ясно, является ли это "вендеттой" или нет", - сказал он.
Апелляционный суд Армении 7 декабря отклонил ходатайства команды адвокатов второго президента РА Роберта Кочаряна, оставив в силе решение суда первой инстанции об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. 7 декабря Роберт Кочарян добровольно явился в Службу национальной безопасности (СНБ) РА.