Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի ժամեր անց 12/07/2018 12:52 | Քրեական խրոնիկոն
Այսօր՝ ժամը 16:00֊ին, Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, կհրապարակվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանի` կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշման դեմ պաշտպանական կողմի բերած բողոքների վերաբերյալ որոշումը:
Վերաքննիչ քրեական դատարանում բողոքի քննությունն ընթացել է 5 օր և դեկտեմբերի 4֊ին դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ:
Այս մասին հաղորդագրությամբ է հանդես եկել Քոչարյանի փաստաբանական թիմի մամլո խոսնակ Էլեն Առաքելյանը՝ հիշեցնելով, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Վաչե Մարգարյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտելու մասին որոշումը կայացրել էր հուլիսի 27֊ին, ինչից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններ Արամ Օրբելյանը, Հովհաննես Խուդոյանը, Հայկ Ալումյանը և Ռուբեն Սահակյանը որոշումը բողոքարկել էին Վերաքննիչ դատարան:
Եվ օգոստոսի 13-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Ալեքսանդր Ազարյանի, բավարարվել էր պաշտպանների ներկայացրած բողոքները` հիմք ընդունելով, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն անձեռնմխելի է:
Այս որոշումը ևս բողոքարկվել էր ինչպես Գլխավոր դատախազի, այնպես էլ պաշտպանական թիմի կողմից:
Նոյեմբերի 15֊ին Վճռաբեկ դատարանը որոշել է մասնակի բավարարել Գլխավոր դատախազի բողոքը և գործն ուղարկել Վերաքննիչ դատարան նոր քննության։

Апелляционный суд сегодня огласит решение по вопросу о мере пресечения в отношении экс-президента Роберта Кочаряна 12/07/2018   13:13  |  Криминальная хроника
Апелляционный суд под председательством Рубена Мхитаряна огласит решение по жалобам стороны защиты на решение суда первой инстанции об избрании в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу 7-го декабря, в 16:00. Об этом сообщила пресс-секретарь команды адвокатов экс-президента Армении Элен Аракелян.
Слушания в Апелляционном суде продлились 5 дней. 4 декабря суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения.
Она напомнила, что суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана под председательством Ваче Маргаряна вынес решение об избрании в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу 27 июля, после чего адвокаты экс-президента Арам Орбелян, Ованнес Худоян, Айк Алумян и Рубен Саакян обжаловали решение в апелляционном порядке.
13 августа Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Александра Азаряна удовлетворил жалобы адвокатов, приняв за основание неприкосновенность второго президента РА Роберта Кочаряна.
Данное решение  было обжаловано как генеральным прокурором Армении, так и командой адвокатов.
15 ноября Кассационный суд постановил частично удовлетворить жалобу генпрокурора и направить дело в Апелляционный суд на новое рассмотрение.