«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ներդրումային ծրագրի շրջանակներում Տրանշ 1-ում շինարարական աշխատանքների ժամանակ հափշտակվել է ավելի քան 1,8 մլն դոլար. առաջադրվել է մեղադրանք 12/07/2018   14:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ներդրումային ծրագրի շինարարության ընթացքում տեխնիկական հսկողություն իրականացնող ֆրանսիական «Սաֆեջ Էս. Ա. և Էպտիսա» համատեղ ձեռնարկության ծրագրի թիմի ղեկավարին՝ ավելի քան 1,8 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ խարդախությամբ հափշտակելու համար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ առերևույթ չարաշահումներ են հայտնաբերվել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի կատարման շրջանակներում, որի հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը, նախնական հաշվարկներով, կազմում է 23.553.817.000 ՀՀ դրամ:
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը վարույթ է ընդունվել ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում, ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան եւ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, առերևույթ չարաշահումներին առնչություն ունեցած անձանց շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։ Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել շինարարական աշխատանքների ժամանակ կատարված հավելագրումներին «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ներդրումային ծրագրի շինարարության ընթացքում տեխնիկական հսկողություն իրականացնող ֆրանսիական «Սաֆեջ Էս. Ա. և Էպտիսա» համատեղ ձեռնարկության ծրագրի թիմի ղեկավարի առնչության վերաբերյալ, ով 2015 թվականի դեկտեմբերից ունեցել է ծրագրի՝ Տրանշ 1-ում իրականացվող շինարարական աշխատանքների որակական հատկանիշների և ծավալների համապատասխանության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու պարտականություններ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ թիմի ղեկավարը, նախնական համաձայնության գալով այդ աշխատանքներն իրականացնող կապալառու ընկերության աշխատակիցների, ինչպես նաև ծրագրի պատշաճ իրականացման համար պատասխանատու ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության իրավասու անձանց հետ, 2016թ. սեպտեմբերի 1-ին թողարկել և պատվիրատուի վճարմանն է ներկայացրել Տրանշ-1 հատվածում ողջ աշխատանքները կատարված լինելու մասին վկայող վճարման կեղծ վկայագիր, որում ներառված է եղել փաստացի չկատարված աշխատանքների արժեքը կազմող 1.804.232 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 871.083.253 ՀՀ դրամ գումարի հավելագրում։ Արդյունքում՝ ծրագրի իրականացման համար Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրված վարկային միջոցներից խաբեությամբ հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ թիմի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Следствие выявило хищение более 1,8 млн. долларов при реализации программы по строительству дороги "Север-ЮГ" в Армении 12/07/2018   16:06  |  Криминальная хроника
По  уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, обвинение предъявлено  руководителю команды по реализации программы совместного французского предприятия “Сафедж Эс. А и Эптиса”, осуществляющего технический контроль в ходе реализации инвестиционной программы по строительству транспортного коридора “Север-Юг” за хищение путем мошенничества суммы в драмах, эквивалентной более 1,8 млн. долларов США.
Ранее СК сообщил о выявленных предполагаемых злоупотреблениях в рамках реализации программы “Транспортный коридор Север-юг”, вследствие чего причиненный государству ущерб, по предварительным данным, составляет 23.553.817.000 драмов.
Возбужденное по данному факту уголовное дело было принято Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА к своему производству. Создана следственная группа, проработан план следственных действий и предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего расследования, установление круга предполагаемых лиц, причастных к злоупотреблениям, индивидуализацию действий каждого из них. В результате добыты фактические данные о причастности к совершенным припискам руководителя команды по реализации программы совместного французского предприятия “Сафедж Эс. А и Эптиса”, осуществляющего технический контроль в ходе реализации инвестиционной программы по строительству транспортного коридора “Север-юг” , на которого  с декабря 2015 года была возложена обязанность по осуществлению контроля за соответствием качественных характеристик и объемов строительных работ, осуществляющихся в рамках программы на участке Транш-1.
По данным предварительного следствия, руководитель команды, вступив в предварительный сговор с сотрудниками компании-подрядчика, осуществлявшего эти работы, а также компетентными лицами министерства транспорта, связи и информационных технологий РА, ответственных за реализацию программы на должном уровне, 1-го сентября 2016 года выдал и представил заказчику на оплату свидетельствующий о выполнении всей работы на участке Транш-1 поддельный сертификат с приписками на сумму 871.083.253 драма(1.804.232 долларов США), составляющих стоимость непроделанной фактически работы. В итоге для реализации программы из предоставленных Республике Армения кредитных средств была похищена путем обмана сумма в особо крупных размерах.
По совокупности добытых доказательств руководителю команды за хищение в особо крупных размерах, совершенное  путем мошенничества, предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи  178 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие продолжается. Информация о результатах расследование будет предоставляться периодически.