«Սա ամենամեծ ճնշումն է, որ հնարավոր է գործել դատարանների նկատմամբ». Հայկ Ալումյանը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին 12/06/2018   15:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի շահերի պաշտպան Հայկ Ալումյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, որ դեկտեմբերի 4-ին, երբ Վերաքննիչ դատարանում ավարտվեց Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ դատավարությունը, նույն օրը Նիկոլ Փաշինյանն Աշտարակ քաղաքում ելույթի ժամանակ սպառնալիքներ հնչեցրեցդատական համակարգի նկատմամբ.
«Մենք գտնում ենք, որ դա պատահական չէր։ Թեև այդ սպառնալիքները քողարկված էին այլ թեմայի մեջ, բայց իրականում սրանք ուղղակի ուղղված էին այն դատարանին և այն դատավորին, որը պետք է պարոն Քոչարյանի վերաբերյալ որոշում կայացնի։ Սպառնալիքի ընդհանուր բովանդակությունը հետևյալն էր, որ՝ մենք նախորդ իշխանություններին կբերենք դատարաններ։ Ճիշտ է՝ այնտեղ որոշ ուրիշ տերմինալոգիա կա՝ մկներ, սերմացու և այլն, բայց իմաստն այն է, որ նախորդ իշխանություններին կբերենք դատարան, կդատենք, իսկ եթե պարզվի, որ դատական համակարգում կան նրանց դրածոները, ապա կդատենք նաև նրանց։ Նաև այսպիսի արտահայտություն արվեց, որ ապագայում ձևավորվելիք ԱԺ-ն և կառավարությունը բավարար լծակներ ունեն դատական իշխանության վրա ցանկացած ձևով ազդեցություն ունենալու համար»։
Փաստաբանը հայտարարեց, որ ցանկացած պարագայում՝ անկախ նրանից՝ ում վերաբերյալ է գործը, ծայրահեղ վտանգավոր են նման հայտարարությունները. «Իշխանության որևէ ճյուղ չպետք է ճնշում գործադրի դատարանի, դատավորի նկատմամբ, ինչքան էլ կարևոր գործ քննվելիս լինի, ինչքան էլ այդ իշխանության մոտ ցանկություն լինի, որ գործը լուծվի որոշակի ձևով, և ինչքան էլ մեծ հասարակական, հանրային պահանջմունք լինի, որ գործը լուծվի որոշակի ձևով։ Եթե դատարանները գործեն սպառնալիքի ազդեցության տակ, ապա որևէ դատական ակտ, ինչքան էլ դա օբյեկտիվ լինի, չի համարվելու օրինական, երբևիցե վիճարկվելու, տարբեր կասկածներ է առաջացնելու։
Եթե այս ճնշումները, որոնք հիմա գոյություն ունեն դատական համակարգի նկատմամբ, դնենք իրար կողքի և վերլուծենք, կպարզվի, որ այսօր իրավիճակը նույնն է, ինչ նախորդ իշխանությունների ժամանակ, նույնիսկ՝ ավելի վատն է։ Նախորդ իշխանություններից այս իշխանություններն առաջին հերթին պետք է տարբերվեն նրանով, որ բացառվի ճնշումը դատական համակարգի նկատմամբ՝ նույնիսկ ամենալավ նպատակներից ելնելով։ Չպետք է մարդկանց մոտ թշնամանք գեներացվի դատավորների նկատմամբ։
Դատավորները չպետք է որոշում կայացնելիս իրենց զգան այն վիճակում, որ, եթե իրենց ներքին համոզմամբ գտնեն, որ տվյալ դեպքում պարոն Քոչարյանին անհրաժեշտ է ազատել, իրենք հայտնվելու են թիրախի կարգավիճակում, համարվելու են նախորդ իշխանությունների դրածո, նախորդ իշխանությունների պատվերը կատարող։ Չի կարելի այդպես վարվել դատական համակարգի նկատմամբ»։
Նա ընդգծեց. «Սա ամենամեծ ճնշումն է, որ հնարավոր է գործել դատարանների նկատմամբ, հատկապես՝ պատահական չէր օրը ընտրված, ամսի 4-ին երբ Քոչարյանի վերաբերյալ դատական գործերն ավարտվեցին, և դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ, որպեսզի ամսի 7-ին կայացնի որոշում, և հենց նույն օրը հնչեցին սպառնալիքները՝ դատական համակարգի նկատմամբ։ Չի կարելի այսպես։ Այն դատավորները, որոնք ենթարկվում են իշխանական ճնշումներին, նրանք հետագայում նաև կոռումպացվում են։ Հենց կոռումպացված դատավորներն են, որ առավել հեշտ ենթարկվում են իշխանական ճնշումներին։ Այս ձևով կոռուպցիա են բուծում, երբ դատավորներին դարձնում են պատվեր կատարող»։
Նա հավելեց, որ պատրաստ են անմիջապես դիմել Եվրոպական դատարան, եթե ֆիքսեն իրենց պաշտպանյալի իրավունքի խախտում։
Ինչ վերաբերում է երեկվա հրապարակված ձայնագրությանը, ասաց, որ փաստաբանական խմբով որոշել են այդ ձայնագրությանն ընդհանրապես չանդրադառնալ. «Այդ ձայնագրությունն իր մեջ այնքան բովանդակություն է պարունակում, որ լրացուցիչ մեկնաբանությունների կարիք չկա։ Այն պարտադիր դառնալու է գործի մաս»։

Адвокат экс-президента Армении Роберта Кочаряна заявил о давлении на суды со стороны власти 12/06/2018   16:44  |  Лента новостей
Адвокат Айк Алумян, защищающий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, на встрече с журналистами в четверг, 4 декабря, заявил, что и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян озвучил угрозы в адрес судебной системы в ходе своего выступления в городе Аштараке в день, когда завершились в Апелляционном слушания по делу экс-президента, и суд удалился в совещательную комнату, чтобы 7 декабря вынести решение.
“Мы считаем, что это не случайно. Хотя эти угрозы были завуалированы под другие темы, но в действительности были адресованы тому суду и  тому судье, который должен вынести решение по делу в отношении г-на Кочаряна”, - заявил, в частности, Алумян.
По его словам, “были сделаны также такие заявления, что формируемые в будущем парламент и правительство обладают достаточными рычагами для оказания любым способом давления на судебную ветвь власти”.
Адвокат заявил, что в любом случае, независимо от того, кого касается дело, крайне опасны подобные заявления.
“Какая-либо ветвь власти не должна оказывать давление на суд, судей каким бы важным ни было рассматриваемое дело, вне зависимости от желания властей и требования общества решить его определенным образом. Если суды будут действовать под воздействием угроз, то ни один судебный акт, каким бы он объективным ни был, не может считаться законным, может быть оспорен когда-либо и будет вызывать разного рода сомнения”, - сказал он.
Он отметил, что, если сравнить эти угрозы, то выяснится, что сложившаяся сегодня ситуация аналогична царившим при прежних властях порядкам и даже хуже.
“Эти власти должны отличаться от предыдущих властей в первую очередь стремлением исключить давление на судебную систему, исходя даже из самых добрых побуждений”, - отметил Айк Алумян.
По его словам, судьи при вынесении решения не должны оказываться в состоянии, когда они по своему внутреннему убеждению считают, что г-на Кочаряна необходимо освободить, но при этом понимают, что их могут принять за ставленников прежней власти и исполнителей их заказа.
“Нельзя так обращаться с судебной системой”, - сказал он, подчеркнув, что это самое сильное давление, которое можно оказывать на суды.
По словам адвоката, те судьи, которые подвергаются давлению со стороны власти, впоследствии и становятся коррумпированными.
“Именно коррумпированный судья и легко подвергается давлению со стороны власти. Таким образом и множат коррупцию, когда судью превращают в исполнителя заказа”, - сказал адвокат.
Он добавил, что они готовы обратиться в Европейский суд, если будет зафиксировано нарушение прав их подзащитного.
Что касается появившейя накануне в Сети аудиозаписи прослушки разговора и.о. премьера Армении  с главой Службы национальной безопасности, то  команда  адвокатов решила не касаться вообще этой темы.
“Эта аудиозапись содержит в себе столько, что не нуждается в дополнительных комментариях. Она обязательно станет частью дела”, - сообщил Айк Алумян.