Մարտական ինքնաթիռի վթարի հետքերով. զննություն է կատարվում շուրջ 2 հեկտար լեռնային տարածքում 12/05/2018   17:01  |  Քրեական խրոնիկոն
Ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու դեպքի վայրում շարունակվում են իրականացվել զննությունները։ Դեպքի վայր է հանդիսանում ՀՀ Շիրակի մարզի Մարալիկի տարածաշրջանի Քարաբերդ բնակավայրի հարևանությամբ գտնվող շուրջ 2 հեկտար լեռնային տարածքը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից:
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության վարչությունում ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել է վթարի պատճառների վերաբերյալ մի քանի աշխատանքային վարկած, որոնք ստուգելու ուղղությամբ քննչական խմբում ընդգրկված քննիչները կատարում են մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ մարտական պատրաստության պլանով նախատեսված ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 10.20-ի սահմաններում՝ ՀՀ Շիրակի մարզի Մարալիկի տարածաշրջանի Քարաբերդ բնակավայրի հարևանությամբ։ Ավիապատահարի հետևանքով զոհվել են 1-ին կարգի օդաչու, փոխգնդապետ Արմեն Սլավիկի Բաբայանը և 3-րդ կարգի օդաչու, մայոր Մովսես Գևորգի Մանուկյանը:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 378-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, որով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությանը։ Նշանակվել են փորձաքննություններ։
13:21 05/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՀՀ ԶՈՒ ռազմական ինքնաթիռի վթարի հետեւանքով զոհված օդաչուների ընտանիքներին
17:12 04/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀարուցվել է քրեական գործ՝ ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու դեպքի առթիվ. սև արկղը հայտնաբերվել է
15:52 04/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խորապես ցավակցում է
14:43 04/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն քննություն է տանում՝ պարզելու ՀՀ զինված ուժերի ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի վթարի պատճառները
14:29 04/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտական ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Մարալիկում.օդաչուները մահացել են
14:15 04/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի որոնողական աշխատաքներն իրականացվում են Արթիկի և Մարալիկի հատվածներում
12:51 04/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿորել է կապը ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ՀՀ զինված ուժերի ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի հետ. ընթանում են որոնողա-փրկարարական աշխատանքներ

СК Армении проверяет ряд версий крушения штурмовика Су-25 в Ширакской области 12/05/2018   17:22  |  Криминальная хроника
Продолжается осмотр места крушения боевого самолета Су-25 Вооруженных сил РА, выполнявшего учебно-тренировочный полет.Об этом сообщается на странице Следственного комитета РА  в соцсети Facebook.
"Место происшествия - горная местность площадью около 2 гектаров, находящаяся близ населенного пункта Караберд Мараликского района Ширакской области РА", - говорится в сообщении.
Управлением по расследованию особо важных дел СК Армении создана следственная группа, проработаны ряд рабочих версий относительно причин аварии, для проверки которых следователи проводят крупномасштабные следственные и иные процессуальные действия.
Ранее СК сообщил, что боевой самолет Су-25, выполнявший учебно-тренировочный полет, предусмотренный планом ежедневной боевой готовности, потерпел крушение  около 10:20 4-го декабря близ села Караберд Мараликского района Ширакской области РА. В результате авиакатастрофы погибли пилот 1-го класса, подполковник Армен Славикович Бабаян и пилот 3-го класса, майор Мовсес Геворкович Манукян.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 378("Нарушение правил полетов или подготовки к ним, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек") Уголовного кодекса РА, производство предварительного следствия по которому поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел ГВСУ СК РА. Назначены экспертизы.