Նիկոլ Փաշինյանին «պետական դավաճանության մեջ» մեղադրող Դավիթ Շահնազարյանը հրավիրվել է ԱԱԾ 12/05/2018   12:13  |  Քրեական խրոնիկոն
Ս.թ. նոյեմբերի 27-ին «Հայելի ակումբ»-ում տեղի է ունեցել Դավիթ Շահնազարյանի մամլո ասուլիսը, որի ընթացքում անդրադառնալով Թալինում քարոզարշավի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Սասուն Միքայելյանի այն հայտարարությանը, թե «Մենք հաղթել ենք Արցախյան պատերազմում, ես չեմ վարանում, չեմ վախենում ասել՝ այս հաղթանակը, որ մեր հանրապետությունում կրեցիք դուք՝ հայ ժողովուրդը, ավելի կարևոր էր, քան թե Արցախյան ազատամարտը», Դավիթ Շահնազարյանը հայտարարել է, որ «...Այն, ինչ ասել է Սասուն Միքայելյանն, իրականում դա քաղաքական ծրագիր է, որը իրականացնում է Նիկոլ Փաշինյանը, այսինքն՝ իշխանություն՝ Արցախի փոխարեն: Ես խոստանում եմ, որ դուք բոլորդ դրանում կհամոզվեք: Այնպես, որ Սասուն Միքայելյանն ուղղակի արտահայտել է այն, ինչը հանդիսանում է ներկայիս իշխանությունների քաղաքական նպատակը», ըստ էության դրանով իսկ ներկայիս իշխանությանը և վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրելով պետական դավաճանության մեջ:
Նշված մեղադրանքը Դավիթ Շահնազարյանը պնդել և հաստատել է նաև ս.թ. դեկտեմբերի 4-ին նույն մամուլի ակումբում տեղի ունեցած իր հերթական ասուլիսի ընթացքում, որի ժամանակ հնչեցված նշված մեղադրանքը հիմնավորող կոնկրետ փաստեր կամ ապացույցներ չներկայացնելով, հայտարարել է, որ՝ «Ես այսօր բոլոր փաստերը չի, որ ձեզ ներկայացրել եմ, որոնք ապացուցում են ներկայիս գործող վարչախմբի հակաարցախյան քաղաքականությունը: Դեռ շատ բան կա»:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Արցախի Հանրապետության բնակչության անվտանգության երաշխավոր, և նկատի ունենալով, որ 27.11.2018թ. և 04.12.2018թ. տեղի ունեցած ասուլիսներում Դավիթ Շահնազարյանի հնչեցված հայտարարություններում առկա են պետական դավաճանության հանցակազմի հնարավոր տարրեր (թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ օգնություն ցույց տալը, որը կատարվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության), նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով, ապա ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 176-177-րդ հոդվածների կարգով հայտարարությունը դիտվել է որպես հաղորդում առանձնապես ծանր հանցագործության մասին, որը նույն օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի կարգով քննարկվում է ՀՀ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանության և ահաբեկչության դեմ պայքարի դեպարտամենտում և ստուգվում են քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականությունը և հիմքերի բավարար լինելը:
Նշված հաղորդման քննարկման կապակցությամբ Դավիթ Շահնազարյանը գրությամբ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին հրավիրվել է ՀՀ ԱԱԾ վարչական շենք՝ հաղորդման կապակցությամբ, ըստ էության, բացատրություն տալու և այն հիմնավորող փաստաթղթեր և այլ նյութեր ներկայացնելու համար:
Միաժամանակ, առաջարկում ենք՝ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն Դավիթ Շահնազարյանի կողմից հայտնած վերոհիշյալ հնարավոր հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն, ներկայանան ՀՀ ԱԱԾ:
Հաղորդման քննարկման արդյունքների մասին կհայտնվի լրացուցիչ՝ համապատասխան դատավարական որոշում կայացնելուց հետո:

Кандидат от РПА Давид Шаханзарян приглашен в Службу нацбезопасности 12/05/2018   13:07  |  Криминальная хроника
Кандидат в депутаты от Республиканской партии Армении (РПА) на предстоящих 9 декабря внеочередных выборах в парламент Армении Давид Шахназарян сегодня, 5 декабря, был вызван в Службу национальной безопасности (СНБ) РА. Об этом сообщает пресс-центр СНБ РА.
"27 ноября Давид Шахназарян провел пресс-конференция, на которой коснулся следующего заявления кандидата в депутаты от блока "Мой шаг" Сасуна Микаеляна: "Мы победили в Арцахской войне, и я, не колеблясь, не боясь, говорю – эта победа, которую одержали в нашей республике вы – армянский народ, важнее, чем Арцахская освободительная война». Давид Шахназаярн в свою очередь заявил, что "… сказанное Сасуном Микаеляном в действительности – политическая программа, которую реализует Никол Пашинян, то есть власть – вместо Арцаха. Я обещаю, что все вы в этом убедитесь. Так что Сасун Микаелян просто высказал то, что является политической целью нынешних властей", по сути, тем самым, обвинив нынешние власти и и.о. премьера Никола Пашиняна в государственной измене”, - говорится в сообщении.
В сообщении также отмечается, что это обвинение Шахназарян повторил и подтвердил также на своей очередной пресс-конференции 4-го декабря в том же пресс-клубе, во время которой, не представив конкретных фактов или доказательств, обосновывающих озвученное обвинение, заявил, что "я сегодня представляю вам не все факты, которые доказывают антиарцахскую политику действующего режима. Есть еще много чего".
"С учетом того, что в соответствии со стратегией СНБ Армения является гарантом безопасности населения Арцаха, а также того, что в заявлениях Шахназаряна от 27-го ноября и 4-го декабря присутствуют возможные элементы такого состава преступления как государственная измена (“Осуществление гражданином Армении враждебной деятельности в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности или внешней безопасности”), предусмотренного статьей 299 УК Армении, в соответствии со статьями 176 и 177 (“Поводы к возбуждению уголовного дела, сообщения физических лиц”) Уголовно-процессуального кодекса РА, данное заявление квалифицировано как сообщение об особо тяжком преступлении", - говорится в сообщении.
Заявление расследуется в департаменте по обеспечению конституционного порядка и борьбе с терроризмом СНБ Армении в соответствии со статьей 180 УПК РА. Проверяются законность повода для возбуждения уголовного дела и наличие достаточных оснований.
В связи с рассмотрением данного заявления Давид Шахназарян был приглашен в СНБ Армении для дачи разъяснений по существу и предъявления документов и иных материалов, обосновывающих его.
Ведомство также предлагает всем гражданам, располагающим информацией о возможных обстоятельствах, указанных Давидом Шахназаряном, представить СНБ.